Монетизація. Як отримати житлову субсидію?

visibility126Новини

Монетизація. Як отримати житлову субсидію?

roomМонетизація житлових субсидій. Який порядок отримання?

З березня 2019 року змінився механізм виплати житлових субсидій. Для домогосподарств, яким субсидія призначена до 31 грудня 2018 року, починаючи з субсидії за лютий 2019 року вона буде виплачуватись готівкою. Для домогосподарств, яким субсидія призначена з січня 2019 року, її надання здійснюється у грошовій безготівковій формі, шляхом перерахування коштів АТ «Ощадбанк» для подальших розрахунків з надавачами послуг. Інформуємо, що розмір призначеної субсидії на оплату житлово-комунальних послуг за лютий 2019 року буде виплачено: пенсіонерам – Пенсійним фондом України разом з пенсійною виплатою (доставка/виплата субсидії буде здійснена поштою або її буде зараховано на пенсійний банківський рахунок); особам, які не одержують пенсію, - АТ «Ощадбанк»шляхом виплати субсидії через банківський грошовий переказ(для цього необхідно після 12 березня 2019 року звернутись до будь-якого відділення банку з паспортом та ідентифікаційним номером). Звертаємо увагу, що після отримання субсидії готівкою споживач має забезпечити оплату спожитих послуг, оскільки наявність простроченої заборгованості унеможливить подальше надання державної підтримки. Відповідно до вимог частини третьої статті 11 Закону України від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII "Про житлово-комунальні послуги" (далі -Закон) встановлено, що законодавчо передбаченні пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг виплачуються споживачу в грошовій формі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Зазначена норма Закону введена в дію з 1 січня 2019 року. На виконання вимог Закону, а також враховуючи необхідність удосконалення системи виплати громадянам - споживачам житлово-комунальних послуг житлових субсидій, в Україні розпочато відповідну роботу. Зокрема, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанови: від 27 грудня 2018 р. № 1176 "Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі" (постанова набрала чинності з 1 січня 2019 р., крім пункту 3 змін, затверджених цією постановою, який набирає чинності з 1 травня 2019 року); від 6 лютого 2019 р. № 62 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" (постанова застосовується з 1 лютого 2019року). За вимогами цих постанов Кабінету Міністрів України в Україні працюватимуть два механізми надання житлових субсидій, які передбачають перерахування коштів у безготівковій формі на рахунок для виплати житлових субсидій в АТ "Ощадбанк", так і виплату готівкових коштів безпосередньо одержувачам субсидій. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1176 "Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі", з 1 січня 2019 року у безготівковій формі надаються житлові субсидії тим домогосподарствам, які вперше звернулися за її отриманням (звернулися за призначенням субсидії у 2019 році і яким призначено субсидію з 2019 року). Виплата зазначених житлових субсидій здійснюватиметься шляхом перерахування коштів АТ "Ощадбанк" з рахунка для виплати житлової субсидії на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг з наданням реєстрів нарахованих сум платежів одержувачів субсидій. З економленні субсидії споживач зможе отримати після завершення опалювального сезону. Так, за підсумками опалювального сезону суми невикористаних коштів перераховуються з рахунка для виплати житлових субсидій на поточні рахунки одержувачів житлової субсидії в АТ "Ощадбанк", що відкриваються банком одержувачу житлової субсидії на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк" договору. На кінець календарного/бюджетного року залишки коштів, що обліковуються на рахунку для виплати житлової субсидії за обліковими записами одержувачів житлової субсидії, не повертаються до державного бюджету. При цьому, після закінчення опалювального (неопалювального) сезону невикористана сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі(тобто, субсидія, що перераховувалась до 01.02.2019), повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу невикористаних сум житлової субсидії у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 № 534. Разом з тим, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від06.02.2019 № 62 з березня 2019 р. запроваджується механізм виплати субсидій у готівковій формі кожному одержувачу субсидії, якому призначено субсидію з2018 року. За вимогами пункту 18 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від21.10.1995 № 848 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2019 року № 62), громадянам, які звернулися за призначенням житлової субсидії до 31 грудня 2018 року, а також тим, що звернулися після 1 січня 2019 р., але житлова субсидія їм призначена з 2018року, виплата житлових субсидій у готівковій формі здійснюється: особам, які одержують пенсії — Мінсоцполітики через Пенсійний фонд України шляхом перерахування органами Пенсійного фонду України коштів на пенсійні рахунки в уповноважених банках або через виплатні об'єкти АТ "Укрпошта", де особа одержує пенсію одночасно з виплатою пенсії; особам, які не одержують пенсії — Мінсоцполітики через АТ "Ощадбанк"шляхом перерахування коштів для здійснення грошових переказів через платіжну систему "Система термінових переказів "Швидка копійка" або шляхом зарахування на поточні рахунки, відкриті в АТ "Ощадбанк". Для цього необхідно після 12 березня 2019 року звернутись до будь-якого відділення банку з паспортом та ідентифікаційним номером. Враховуючи те, що субсидії призначаються в межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування комунальними послугами,встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р.№ 409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування", кошти споживачів, зекономлені у разі споживання комунальних послуг у обсязі меншому ніж соціальні нормативи в кожному розрахунковому періоді (місяці), залишатимуться у розпорядженні одержувача субсидії. У разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, житлова субсидія на наступний сезон не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі (пункт 16 Положення).