15 березня – день пам’яті мученика Феодота Кіринейського, святителя Йова

today 15.03.2023 query_builder 06:29 remove_red_eye 211 bookmarks Новини

15 березня в церковному календарі – день пам’яті мученика Феодота Кіринейського. Він був єпископом міста Кіринеї, що на Кіпрі. Жив під час правління імператора Лікінія, коли відбувалися страшні гоніння на християн. Святий Феодот продовжував відкрито сповідувати християнство і закликав язичників звернутися до істинної віри. Намісником Кіпру був тоді Савін і він наказав будь-що знайти єпископа і відправити його на суд.

Святий дізнався про це і сам негайно з'явився перед намісником, не очікуючи його воїнів, а потім сказав йому: "Я той, кого ти шукаєш, з'явився, щоб проповідувати Христа Бога мого". Намісник відразу наказав бити Феодота палицями, потім повісити його на дереві і стругати тіло гострими інструментами. Після всіх тортур відправив до в'язниці.

Через 5 днів знову привели святого до намісника. Останній вважав, що єпископ точно відмовиться від Бога, якби не переносити знову пекельних мук. Але Феодот не припиняв проповідувати. Тоді поклали його на залізні решітки, розвели під ними багаття, вбили чоловіку цвяхи в руки і ноги і змусили після цих тортур йти. Багато людей бачили страждання святого і увірували тоді в Господа.

У той же час імператор Костянтин дарував всім мученикам свободу і дозволив вільно сповідувати християнство. В числі інших було звільнено і святого Феодота. Повернувся святитель в рідне місто, де ще два роки мирно служив єпископом, а потім помер. Сталося це близько 326 року.

Також 15 березня – день вшанування пам’яті святителя Йова (Борецького), який був митрополитом Київським і всієї Русі у 1620-1631 роках. Це відомий християнський та історичний діяч, був ректором Київської братської школи, присвятив своє життя збереженню української ідентичності у політиці та релігійних справах, а також поширенню освіти серед простого народу, опіці над бідними та сиротами. Іов (в миру - Іван Матвійович Борецький) народився в 1560 році, в селі Бірче (нині Львівська область). Був православним митрополитом у Києві і прославився своїм благочестям, благодійністю і захистом православ'я проти унії.

Іов знав стародавні мови і був ректором і викладачем латинської мови в школі Львівського братства. Пізніше став священиком у Києві і вчителював у своїй церковно-парафіяльній школі. У 1615 році став першим ректором Києво-Братської школи (Київської академії). У 1619 разом зі своєю дружиною прийняли чернецтво, після Іов став ігуменом Київського Михайлівського монастиря.

У 1620 році, з благословення Константинопольської Патріархії, патріарх Єрусалимський Феофан ІІІ поставив Іова православним митрополитом Київським. Тоді відновлення православ'я в Києві стало можливим завдяки збройній підтримці козаків гетьмана Петра Сагайдачного. Але в 1621 році королівські універсали оголосили митрополита Іова шпигуном, тоді ж Іов подав протест проти уніатського митрополита за неправдиву інформацію. Гетьман Сагайдачний, почувши про уніатське свавілля, знову приїхав до Києва і все Запорізьке Військо записалося в київське Богоявленське братство - так вони стали покровителями і захисниками православ'я в Київському воєводстві. Пізніше Іов видав грамоту "Советование в благочесті" - в ній він закликав православних міцно триматися законно відновленої ієрархії.

Помер митрополит у 1631 році, був похований у Михайлівському монастирі в Києві. На Помісному соборі 2008 року церква канонізувала Іова Борецького як святителя.

Фото з відкритих джерел

87 запитів за 0,182