22 березня православні вшановують 40 святих: історія та заборони свята

today 22.03.2023 query_builder 08:31 remove_red_eye 115 bookmarks Новини

За православним церковним календарем, 22 березня - день вшановує пам’яті сорока воїнів-християн. Вони були римськими солдатами, яких стратили за віру у Христа в Севастії у 320 році (наразі Туреччина).

Вони жили за часів імператора Ліцинія. Ця дружина виграла не одну битву, але, на жаль, мала воєначальника-язичника, який підпорядковувався імператору. За його наказом військо слід було очистити від християн. Севастійським воїнам наказали принести жертву язичницьким богам, але чоловіки відмовились. Їх ув'язнили і почали бити камінням, які відлітали від них, не завдаючи шкоди. Чоловіки продовжили свої молитви вночі і навіть почули Ісуса: "Той, хто зазнав до кінця, той врятований буде".

Слідом за цим суд придумав інше покарання: воїнів вивели роздягненими на замерзле озеро і всю ніч тримали на холоді, розтопивши в цей час лазню на березі. Один із воїнів побіг до тепла, але, переступивши поріг лазні, помер.

У той же час лід на озері раптово розтанув і вода нагрілася, а над головами Севастійських воїнів з'явилися вінці, що світилися. Один з охоронців кинувся у воду зі словами: "Господи Боже, я вірую в тебе, в якого ці воїни вірують. Приєднай і мене до них, та сподоблюсь постраждати з твоїми рабами". На цьому муки святих не закінчилися: їх вивели на берег і перебили гомілки, тож всі померли від болю. Тіла мучеників спалили і викинули в річку. Через три дні 40 мучеників з'явилися уві сні єпископу Севастійському - веліли, аби він знайшов їх кістки і поховав їх.

Вважається, що сорок Севастійських мучеників є небесними покровителями всіх чоловіків, особливо воїнів і мандрівників.

До них у молитвах звертаються про:

• про духовну допомогу у важку годину гоніння й ув'язнення;

• про зміцнення сили духу, щоб гідно перенести випробування;

• жінки - про те, щоб їхні рідні чоловіки благополучно і скоріше повернулися з війни.

Пращури вважали, що у цей день із теплих країв повертаються 40 видів птахів, а сорока в'є гніздо із 40 прутиків. Господині пекли на свято булочки у формі птахів. А молоді дівчата варили сорок вареників.

Ще 22 березня поминали померлих: відвідували могили, замовляли про рідних і близьких обідню або поминання на проскомидії.

У цей день не варто працювати, а також займатися прибиранням житла, прати, шити або щось ремонтувати. Не позичайте гроші. Крім того, заборонено також злитися і нарікати.

Фото - з відкритих джерел

87 запитів за 0,175