Чи є на стихійних ринках чорниця з радіонуклідами?

today 20.07.2021 query_builder 06:31 remove_red_eye 164 bookmarks Новини

В Україні почався сезон чорниці. Але поки що ціни на ягоду кусаються, а її якість традиційно викликає запитання. Справа в тому, що щорічно Держпродспоживслужба звітує про знайдений в зразках чорниці Цезій-137 – дуже небезпечний для людини радіонуклід. Про це повідомляє СЬОГОДНІ, пише agronews.ua.

Днями було зроблено контрольну закупівлю чорниць. Їх перевірили у лабораторії. Для перевірки обрали ягоду з традиційних ринків, з сертифікатом і без, та зі стихійного, без будь-яких документів. Цікаво, що і легальна, і “чорна” чорниця продається в одну ціну – по 90 гривень за кілограм.

Виявилося, що всі зразки можна їсти. Допустима норма цезію для дикої чорниці висока – 500 бекерелів на кілограм. Для фермерської ягоди – тільки 70 бекерелів.

Найчистішою виявилася ягода з ярмарку на Печерську – 24 Бк/кг. У чорниці з Лук’янівського ринку виявили майже 135 Бк/кг. Ягода зі стихійного ринку біля офіційного базару показала 181 Бк/кг. Найгірший результат – у чорниці, купленої біля метро Лісова – 218 Бк/кг. Це в межах норми, але і безпечною таку ягоду не назвеш.

У соціальних мережах є скарги на стихійні ринки і відсутність санітарного контролю на стаціонарних базарах. Нарікають в тому числі і на радіоактивну чорницю, зібрану в Чорнобильській зоні або інших регіонах Полісся, куди потрапляв пил з реактора. Ще однією небезпекою можуть бути нітрати.

Крім чорниці, перевіряли на нітрати ранню диню. Розпізнати шкідливі речовини може тільки лабораторне обладнання. Дослідження показало, що найменше нітратів в зразку з Печерського ярмарку – 36 при нормі 90. А найгіршою виявилася диня з супермаркету – 77.

“Цезій-137 може накопичуватися в м’язах і інших органах. При високій концентрації це призводить до порушень роботи серця, нирок і печінки”, – застеріг фахівець з громадського здоров’я Київського центру контролю захворюваності Андрій Косінов.

Щоб відчути такі наслідки, потрібно з’їсти дуже багато забрудненої чорниці. Але краще, звичайно, не експериментувати.

А от вплив нітратів на організм – куди більш помітний, ніж радіонуклідів.

“Знижується серцевий ритм. Можливий головний біль, слабкість. Буде клінічна картина отруєння”, – пояснив Косінов.

Фото із сайту agronews.ua

92 запитів за 0,258