Про безкоштовні послуги первинної медичної допомоги

today 07.09.2018 query_builder 16:27 remove_red_eye 365 bookmarks Новини

У липні розпочався важливий етап трансформації системи охорони здоров'я. Перші медзаклади, які підписали договори з Національною службою здоров'я, почнуть отримувати фінансування за принципом "гроші йдуть за пацієнтом".

Водночас починає діяти новий список безкоштовних послуг первинної медичної допомоги - обов'язковий для виконання всіма закладами первинної медичної допомоги, незалежно від моделі фінансування.

Діагностика і лікування.

Сімейні лікарі, терапевти та педіатри спостерігають за станом здоров'я пацієнта, ставлять діагнози та лікують найбільш поширені хвороби, травми, отруєння. За потреби лікар дає направлення до фахівця вторинної чи третинної допомоги. Так само лікарі вестимуть пацієнтів із хронічними захворюваннями та станами.

Аналізи та дослідження.

На рівні первинної допомоги у пакет безкоштовних послуг входять такі аналізи і дослідження: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, глюкоза крові, загальний холестерин, вимірювання артеріального тиску, електрокардіограма, вимірювання ваги, зросту, окружності талії, швидкий тест на вагітність, швидкий тест на тропонін, швидкі тести на ВІЛ, гепатити.

Інші дослідження та аналізи виконуються за направленням лікаря у закладах спеціалізованої допомоги.

Спостереження вагітності і діти до 3 років.

Сімейний лікар або терапевт за бажанням вагітної може вести неускладнену вагітність. Фахівець може взяти вагітну на облік до 12 тижнів. Коли є необхідність або вимагає протокол, він направить вагітну до акушера-гінеколога. Також лікар первинки розкаже, як діяти вагітній і дорослим членам родини, що мешкають з нею, при наближенні пологів. У потрібний час скерує до пологового будинку. Після народження дитини педіатр або сімейний лікар має проводити планові обов'язкові огляди, навіть коли дитина здорова:

• 10 оглядів лікаря і 6 оглядів медсестри у перший рік;

• 2 огляди у другий;

• 1 огляд у третій.

Вакцинація.

Сімейний лікар має слідкувати за вакцинацією дитини і дорослого за календарем щеплень. Держава закуповує вакцини проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту.

Обов'язкові профілактичні огляди.

Новий Порядок надання первинної медичної допомоги передбачає профілактичні огляди та аналізи для груп ризику семи захворювань.

Щороку огляди:

• на цукровий діабет для людей від 45 років та тих, хто в групі ризику;

• на ВІЛ - для осіб старше 14 років;

• на туберкульоз - при факторах ризику.

Раз на 2 роки оглядатимуть на рак молочної залози жінок у віці 50-69 років та з 40 років - при факторах ризику.

Періодичні огляди, залежно від факторів ризику, - на гіпертонію та інші серцево-судинні захворювання, колоректальний рак, рак передміхурової залози.

Рецепти на ліки та довідки.

Лікар виписує рецепти, зокрема за програмою "Доступні ліки", видає потрібну довідку, листок непрацездатності, направлення для проходження медико-соціальної експертизи тощо. У компетенції лікаря первинки також окремі послуги паліативної допомоги - спостереження та оцінка стану важкохворого пацієнта, виписування рецептів для лікування больового синдрому.

Візити додому і невідкладна допомога.

Лікар визначатиме необхідність візиту до пацієнта додому, залежно від медичних показів. Він може дати поради щодо полегшення стану по телефону, а пізніше, під час прийому у закладі, направити на аналізи та дослідження, уточнити діагноз та призначити необхідне лікування. Спеціаліст також може викликати екстрену допомогу до хворого, якщо буде така необхідність. Невідкладна допомога при гострих станах і раптовому погіршенні стану здоров'я надаватиметься в медичному закладі.

90 запитів за 0,233