Де батьківщина горілки і з чого її виробляють у світі

today 11.10.2021 query_builder 13:50 remove_red_eye 199 bookmarks Новини

Горілка – один з тих міцних алкогольних напоїв, який став відомим на весь світ. Сотні років вона змінювалася, удосконалювалася та впливала на культуру споживання. Тому Men 24 вирішив пригадати, яким був її шлях від минулого до сьогодення?

Зазначимо, 4 жовтня, у США відзначають Національний день горілки. З цієї нагоди пропонуємо відправитися у своєрідний екскурс. Ми розповімо, коли з'явилася горілка у світі та в нашій країні, з чого її виготовляють, а також нагадаємо про культуру споживання цього міцного напою.

Вважається, що горілка – напій, якому уже понад 1000 років, виник саме у Східній Європі. Тому цей район називається горілчаним поясом. А входили до нього території нинішніх Польщі, України, Білорусі, країн Північної Європи, Балтії та Росії.

Звісно, тодішня горілка суттєво відрізнялася від напою, який ми іноді вживаємо сьогодні. Бо у минулому ніхто не знав про десятки ступенів фільтрації та й не сильно замислювався над якістю сировини.

До речі, саме Польща вважає себе батьківщиною цього напою, переконуючи, що у цій країні виготовляли його ще у 8 столітті. Однак, оскільки це була дистиляція вина, було б правильніше вважати її неочищеним бренді. А ось перші впізнавані польські горілки з'явилися в 11 столітті, коли їх називали "горзалкою", яку спочатку використовували для лікування.

Є гіпотеза, що горілку винайшли у 900-х роках. Виготовляли її умільці в домашніх перегінних кубах для дезінфекції ран. Протягом багатьох років вона використовувалася у медицині та косметиці, і лише з часом почала з'являтися під час застіль.

Протягом кількох століть горілка була відома як хлібне або палене вино. А ароматизована горілчана продукція з'явилася приблизно у 13 столітті. Тоді у напій почали додавати коріння, мед, трави та ботанічні есенції. Усе для того, щоб зробити її смачнішою.

На теренах нашої країни горілку готували дуже і дуже давно. Про це свідчать щонайменше археологічні знахідки. Наприклад, у курганах Нижнього Подніпров'я виявили жорна для розтирання зерен, з яких наші предки виготовляли хмільний напій "сома".

Дуже популярним алкогольним напоєм в ті часи була медовуха. Слов'яни вважали її напоєм богів. Тому й готували та насолоджувалися нею частенько. Не дарма ж з'явився рефрен про бенкети: "І я там був. Мед-пиво пив. По вусах текло, а в рот не попало".

Спочатку медовуху отримували завдяки зброджуванню свіжого меду у бочках з ягідним соком. Сам процес був повільним: 15 – 20, а іноді й 50 років. Пришвидшували приготування медовухи за допомогою дріжджів.

Минули сотні років, а смаки українців залишилися незмінними. Так, у 1737 році у містечку Немирів європейські дипломати з Росії, Австрії й Османської імперії зібралися у палаці графа Потоцького. Вони обговорювали закінчення чергової війни, після чого сіли до вечері. І до столу їм подавали місцеву настоянку, приготовлену на меду.

Саме цей момент вважається першою неофіційною згадкою продукту, який з часом став справжньою візитівкою української алкогольної галузі - українську медову з перцем.

Всі знають, що основою горілки сотні років залишається спирт. А його у різні часи виготовляли з різних культур. Зокрема, зернових, картоплі, винограду, фруктів, цукрового буряка, патоки та інших. Якщо говорити про незвичайну сировину, то для отримання спирту використовують навіть вижимки яблучного соку або сироватку, яка залишилася від "перегонки" сиру.

Зазначимо, поляки у 8 столітті були максимально близькими до виготовлення еталонної горілки, адже переброджене вино також перетворюється на нейтральний спирт.

В Україні для приготування горілки використовують зерно. Спирт з цієї сировини вважається екстракласу.

Всім відомо, що горілка – напій з характером, а дарує його напою цукор. Власне, не так він, як його кількість. Просто цукрові спирти або гліцидоли – побічні продукти бродіння. Вони дуже солодкі, але не завжди корисні. Наприклад, у багатьох країнах заборонено використовувати гліцерин для виробництва спирту.

До прикладу, Nemiroff під час виготовлення горілки обходиться без гліцерину, використовуючи у продукції бренду натуральний мед. Саме він додає приємний смак і дарує м'якість текстурі.

Поширення інформації про горілку тривало протягом усього 19 століття і, як не дивно, сприяли цьому війни. Зростання популярності напою призвело до зростання попиту. Через дві сотні років цей міцний алкогольний напій продовжує завойовувати довіру усе нових і нових споживачів.

Але що найбільше радує – у світових лідерах бренд з України! Nemiroff очолив рейтинг міжнародних спиртних компаній за швидкістю росту у світі та був визнаний брендом-чемпіоном року в індустрії. Це повідомляють укладачі авторитетного рейтингу IWSR TOP100 та The Spirits Business.

А тепер кілька слів про культуру споживання міцного напою. Якщо раніше чарку горілки потрібно було перехилити максимально швидко та закусити, то нині культура споживання горілки суттєво відрізняється. Тепер віддають перевагу можливості смакувати та насолоджуватися як чистим напоєм, так і коктейлем, приготовленим на його основі.

Горілка пройшла сотні років змін і вдосконалення. Змінювалися технології, процес виробництва, інгредієнти. Але залишалося дещо незмінне – самобутній характер і сміливий смак. Те, без чого складно уявити цей міцний алкогольний напій, який залишається одним з найпопулярніших у всьому світі.

Фото - Men 24

92 запитів за 0,230