Дефіцит йоду. Що варто знати?

today 05.04.2020 query_builder 10:33 remove_red_eye 257 bookmarks Здоров'я, Новини

Зараз в мережі можна знайти дуже багато найрізноманітнішої інформації. Все більше людей, на жаль, звертаються до інтернету за порадами з приводу здоров'я.

Здається, що це дуже просто: прочитав, застосував щодо себе та зробив висновок. Але слід пам'ятати, що безвідповідальне ставлення до свого здоров'я може згодом стати причиною серйозних хронічних захворювань. Ми радимо завжди звертатись до фахівців, які мають досвід, та не нехтувати думкою лікарів.

Сьогодні ми поговоримо з лікарем-ендокринологом Галиною Лопатнюк про йод та його вплив на організм людини, його нестачу та наслідки самолікування.

- Що таке йод?

- Йод - це другий мікроелемент після заліза, який життєво необхідний для функціонування людського організму протягом усього життя.

Йод необхідний для нормальної роботи щитовидної залози. Він є складовою частиною гормонів, які продукує ця залоза, а ті в свою чергу забезпечують повноцінне функціонування систем організму.

- Чи така страшна проблема йододефіциту. як її подають ЗМІ всього світу?

- Проблема йододефіциту актуальна для більшості країн світу. Навіть у Великобританії та Туреччині, де діють загальнодержавні програми йодування солі, зберігається ризик недостатнього його споживання. Через недостатній вміст йоду в ґрунтах регіонів України мільйони наших співвітчизників щодня відчувають наслідки дефіциту. По-новому поглянути на проблему дефіциту йоду змусила Чорнобильська катастрофа. Нестача йоду зумовила підвищене накопичення радіоактивного йоду в щитовидній залозі у значної кількості жителів, що вважається чинником підвищеного ризику розвитку складних захворювань.

Близько 70% українців страждають від нестачі йоду.У кожної 8-ї дитини в Україні діагностують зоб.

- Які наслідки?

- Наслідків дуже багато. Дефіцит може впливати на розвиток плоду при вагітності, у новонароджених може спостерігатись затримка розвитку. У дітей і підлітків порушення інтелекту і фізичного розвитку, кретинізм, глухонімота, косоокості, затримка росту, порушення формування репродуктивної функції, погіршення пам'яті та слуху. У дорослих відчуття постійної втоми, слабкість, депресія, зниження розумової активності, порушення обмінних процесів, анемія, загроза переривання вагітності, непліддя, рак щитовидної залози, погіршення пам'яті, слуху, підвищення холестерину, сухість шкіри, втрата її еластичності, порушення роботи кишківника, відчуття холоду, різке зниження чи підвищення маси тіла, набряки та випадіння волосся.

Особливу увагу на проблему йододефіциту варто звернути жінкам, які планують вагітність, вагітні або які годують грудьми. Навіть незначний дефіцит йоду у жінок під час вагітності спричиняє освітні та когнітивні порушення у дітей в майбутньому.

- То як їх уникнути?

- Щоб уникнути йододефіциту, до щоденного раціону слід включити морепродукти (мідії, кальмари, креветки, ікру), білу рибу (минтай, хек, тріску та ін.), морську капусту (ламінарію). Слід вживати овочі: картоплю, редиску, часник, буряк, томати, баклажани, спаржу, зелену цибулю, щавель, шпинат, а також їсти фрукти: банани, апельсини, лимони, дині, ананаси, хурму, фейхоа. Вживайте яйця та яловичину, якщо ви не веган. Раджу всім додати до раціону волоські горіхи.

Вживання йодованої кухонної солі вважається базовим і найуніверсальнішим методом профілактики йододефіцитних захворювань: сіль вживає більшість населення незалежно від соціального й економічного статусу, діапазон її споживання незначний (від 5 до 10 г на добу), вартість йодованої кухонної солі практично не відрізняється від нейодованої.

До речі, лише 18% українського населення споживають йодовану сіль, що є найгіршим показником у Європі.

Однак жодний медичний препарат не варто використовувати без призначення лікаря. Відтак, у разі необхідності проконсультуйтесь зі своїм лікарем первинної медичної допомоги.

Слід врахувати, що здійснення профілактики йододефіцитних захворювань набагато ефективніше, ніж лікування наслідків його дефіциту, тим більше, що деякі з них (розумова відсталість, кретинізм) практично незворотні. Оскільки в організмі людини немає систем накопичення йоду "про запас", фізіологічна кількість вказаного мікроелемента повинна надходити щодня.

Тож вживайте йод - і будьте здорові!

http://familyclinic.net.ua

92 запитів за 0,260