Державні землі будуть повернуті громадам

today 15.11.2019 query_builder 13:35 remove_red_eye 224 bookmarks Новини

Законопроєкт №2194 Верховна Рада ухвалила в першому читанні 272 голосами. Цей документ спрямований на те, щоб повернути в управління місцевим громадам державні землі за межами населених пунктів, а також запустити ліквідацію Держгеокадастру.

За законопроєкт №2194 проголосували 230 депутатів фракції «Слуга народу», 17 народних обранців фракції «Голос», 9 депутатів групи «За майбутнє» та 16 позафракційних, повідомляє «Економічна правда».

Якщо законопроєкт ухвалять, то сільським, селищним і міським радам буде повернуто повноваження щодо управління землями місцевих громад за межами населених пунктів, тож ці землі повернуться до комунальної власності.

"Органи місцевого самоврядування у даний час контролюють лише близько десятої частини неприватизованих земель. В той же час управлінські рішення щодо землі, які приймаються призначеними із Києва чиновниками територіальних органів Держгеокадастру, далеко не завжди можуть розглядатися як такі, що відповідають інтересам сільських громад", — йдеться в пояснювальній записці.

Місцеві громади позбавлені цього права з 1 січня 2002 року із набранням чинності Земельного кодексу.

Також документ пропонує відмовитись від існування від Держгеокадастру.

Його замінить сервісний орган, який займатиметься кадастровою діяльністю та геопросторовими даними.

Автори проєкту відзначають, що утримання Держгеокадастру у 2017 році обійшлося платникам податків у 1,11 млрд грн, а у 2018 році — 1,9 млрд грн.

А ще відбудеться дерегуляція земельних відносин. Для прикладу, скасовується необхідність погоджувати з урядом питання продажу іноземним компаніям земельних ділянок несільськогосподарського призначення державної і комунальної власності.

"Вказані норми обмежують можливість внесення інвестицій в економіку України і не є обґрунтованими. Крім того, їх достатньо легко обійти, придбавши земельну ділянку на українську юридичну особу, а потім відчуживши її на користь іноземної юридичної особи", — підкреслюють автори.

Варто звернути увагу на те, що передбачається надати місцевим органам право самим змінювати цільове призначення земельних ділянок приватної власності. Нині ці погодження здійснює Верховна Рада України, проте, вона їх майже не реалізує.

"За три останні скликання парламентом не було прийнято жодного рішення із зазначеного питання, хоча зміна цільового призначення вказаних земель застосовується досить широко із застосуванням різноманітних схем з обходу закону", — наголошується в пояснювальній записці.

І наостанок, місцевим органам буде надано функції із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

92 запитів за 0,235