Історія свята матері

today 13.05.2019 query_builder 12:10 remove_red_eye 180 bookmarks Новини

Витоки святкування Дня Матері знаходимо в Америці. Започаткувала його Анна Джарвіс. 9 травня 1905 року вона втратила свою матір. Ця невиліковна втрата надихнула її на подвижницьку працю: Анна написала тисячі листів до чиновників, політиків, священиків, щоб ті ухвалили рішення і один день на рік присвятили матерям. Але лише 1910 року губернатор американського штату Західна Вірджинія видав прокламацію про святкування Дня Матері, пише spadshina.com. Громадський рух поширювався усіма штатами США, і у 1914 році президент Вільсон нарешті підписав резолюцію Конгресу, в якій День Матері було оголошено державним святом. З часом ще 43 країни світу приєдналися до цього руху й почали відзначати це свято.

1929 року жіноча громадська організація Союз українок Галичини (територія Західної України, яка перебувала у складі Польщі) звернулася до громади щодо встановлення Дня Матері. Українська громада щиро підтримала цю пропозицію, і впродовж 10 років це свято відзначалося у першу неділю травня, аж до 1939 року. Із 1939 по 1991 рік це свято було заборонене, бо радянська влада мала свої свята, які були обов’язковими для усієї території Радянського Союзу, адже із 1939 року Західна Україна увійшла до складу Радянської України й, відповідно, до СРСР. Тоді у Радянському Союзі в пошані було феміністичне свято боротьби жінок за свої соціальні та політичні права 8 березня, яке святкується й нині в Україні, але набуло іншого змісту: чоловіки щиро вітають жінок із святом весни, віддають шану жіночій красі, молодості, вітають матерів, але не згадують про статеву нерівність в Україні в оплаті праці, відсутність належної системи охорони здоров’я, материнства й дитинства, нерівність у реалізації українським жіноцтвом своїх соціальних та політичних прав. Тому свято 8 березня слід залишити у календарі нової України, але наповнити його істинним змістом - боротьби жінок за свої права.

Але сучасна Україна має встановлювати й нові державні свята. Саме тому День Матері може стати новим святом, яке відзначають у першу, а не як зараз, неділю травня. У цей час повертаються до своїх гнізд перелітні птахи, буяє природа і зеленіють та розцвітають луки, й теплий весняний вітер приносить нам надію на наше духовне відродження і віру у становлення потужної української нації на теренах старої Європи.

92 запитів за 0,244