Містична красуня Розалія з Чорнобиля

today 12.11.2021 query_builder 12:20 remove_red_eye 585 bookmarks Історичні паралелі, Новини

Подорожуючи Рівненщиною, вам обов’язково запропонують відвідати Млинівський палац. Об’єкт містичний. І пов'язаний він з уродженкою Чорнобиля Розалією Любомирською – Ходкевич, яка колись жила тут, а загинула на гільйотині у Франції. Старі люди й донині переповідають, що у день страти Розалії в Парижі вона явилась своїй матері Людвіці, яка тоді володіла Млинівським палацом.

Примара налякала пані Ходкевич, в якій жінка впізнала силует доньки. Потім вона дізналась про трагедію, яка сталась в Парижі і одразу виїхала з Млинова у свій маєток у Чорнобилі. Сюди вона після того містичного випадку так і не поверталася. Але привид Розалії ще не раз бачили місцеві мешканці аж до кінця 1990-х років. Однак зараз примара знайшла спокій і не тривожить більше мешканців і гостей Млинова. А ось легенда про Розалію передається з вуст в уста й досі.

…У Чорнобилі 16 вересня 1768 р побачила світ графиня Розалія Ходкевич. Її батько генерал-лейтенант Ян Микола Ходкевич, мати – Людвіка Марія Жевуська. Вони підняли на ноги трьох доньок, яким дали найкращу освіту- дівчата знали по кілька мов, займалися музикою, мистецтвом.

У 1787 р. весела, жвава синьоока красуня Роза одружилася з князем Олександром Любомирським з Києва, представником однієї з найбагатших польських родин. Чоловік Розалії був на 17 років старшим, мав посаду київського каштеляна, тому молоді жили в Києві. Не минуло й року, як у них з’явилася донька Олександра, миропомазана Розалія. До слова, це була не забаганка батьків. Існувало давнє повір’я, що подвійне ім'я — це оберіг, який може вберегти життя людині. Подружжя проїхалося своїми маєтками у Опільському Ключі, пожили у Млієві, яке належало Любомирським, та подалися до Варшави.

Але народження бажаної доньки не змогло вберегти шлюб Розалії, вогник пристрасті між подружжям так і не виник. Бо князь Любомирський здавався дружині нудним, нецікавим і провінційним. Навіть багатство чоловіка не втримали Розалію в родовому помісті. Дружина залишила чоловіка і переїхала до Варшави. Там краса та елегантність Розалії не залишились непоміченими. На неї звернув увагу Юзеф - племінник польського короля Станіслава Августа Понятовського.

Молодий князь пізніше стане маршалом Франції. Проте відносини між молодими людьми закінчились нічим, чого не можна сказати про Розалію і Тадеуша Мостовського, наймолодшого сенатора Варшавського Сейму. І хоча Тадеуш був одружений з Анною Радзивілл, але красуні відмовити не міг. Коли ж він переїхав до Парижа, де був посередником у переговорах між польськими емігрантами та французьким революційним урядом, Розалія разом із дочкою виїхала за коханим. Вона була готова на все за коханого, доклала чимало зусиль для його визволення, коли після падіння Жиронди Тадеуша Мостовського арештували. Однак після визволення Тадеуш та Розалія розлучилися: граф повернувся до дружини, а перша красуня Європи – до Марії Антуанетти.

У Парижі Розалія разом з донькою мешкала в розкішному палаці знаного рояліста і прихильника Людовіка XVIII князя Фрідріха Зальм-Кірбургського. Відомо, що Розалія не стояла осторонь політичних процесів в Європі і брала активну участь в контрреволюційній діяльності у Франції.

У жовтні 1793 року Розалія була заарештована і поміщена до в’язниці. Адже напередодні в Парижі ув’язнили мадам Дюбарі, офіційну фаворитку французького короля Людовика XV. Під час обшуку в її палаці були знайдені листи, підписані Любомирською, в яких Розалія висловлювала співчуття до долі Марії-Антуанетти, королеви Франції, яка в 1793 році була страчена на гільйотині рішенням революційного Комітету громадського порятунку Франції. Листи Любомирської послужили доказом, що Любомирська не підтримує політику нового уряду Франції. Проти неї було порушено справу.

Останні вісім місяців свого життя Розалія провела разом з п’ятилітньою донькою в різних в'язницях Франції. Допити виснажували її. Саме завдяки піклуванням польського уряду вдалось відтягнути час страти на вісім місяців. За цей період було кілька невдалих спроб втечі, але вони закінчились фіаско.

Розалія Любомирська - Ходкевич померла 30 червня 1794 року в Парижі, її стратили на гільйотині рішенням Революційного комітету Франції.

До слова, у камері Розалія очікувала смертного вироку не сама, з нею була її малолітня донька Олександра. Ось як вона згадувала в своєму щоденнику останні хвилини життя матері: «Я досі пам’ятаю, як відкрилися двері в’язниці, мати піднялася із землі, на якій лежала, взяла мене на руки, підняла над своєю головою і поглянула на катів, яких відправив до неї Робесп'єр. Вона обняла мене малу міцно-міцно, потім посадила на землю і гордо пішла на смерть».

Розалія Любомирська - Ходкевич була похована в братській могилі паризького кладовища Пікпу. Вона не дожила всього місяць до падіння Робесп'єра. Її донька після страти матері була поміщена в тюремну лікарню, де її знайшов представник батька і вивіз із Франції. Пізніше письменник Оноре де Бальзак зобразив Розалію в своєму творі «Пані де ла Шантр’є».

У своїх мемуарах Тадеуш Мостовський напише такі слова: «Ми їхали захоплені жагою побачити революційний Париж, а місто насолоди стало для нас містом могил…».

92 запитів за 0,172