На Прокопія не починайте нових справ і не подорожуйте

today 21.07.2021 query_builder 09:23 remove_red_eye 97 bookmarks Новини

Сьогодні, 21 липня, православні християни вшановують пам'ять святого великомученика Прокопія Кесарійського, який жив на межі 3-4 століть, був читцем при церкві в Скитополі, і став першим мучеником за Віру в Палестині. Крім того, в цю дату також вшановують ікону Казанської Божої Матері.

У народі свято отримало назву Казанська літня, Прокопій, Прокоп, а ще - Прокопій Жнець або Зажинки, інформує «РБК – Україна».

У цей день наші пращури дотримувалися певних традицій та обрядів, виконання яких обіцяло достаток і благополуччя, а порушення, як вважалося, могло коштувати життя.

День янгола цього дня відзначають: Дмитро, Прокопій, Данило, Віктор, Микола, Федір, Олександр.

Сьогодні за давнім українським народним звичаєм здійснювали ритуал зажинання першого снопа. Як правило, на Зажинки (Жнива, Прокопа) це робила берегиня роду - мати (або старша дочка) під спів обрядової зажинкової пісні.

Перший сніп відносили в оселю та ставили під образами, і там він знаходився до закінчення молотьби.

Також наші пращури робили ще й закрутку, щоб рука лиходія і чаклунів не могла зіпсувати хліба. Закрутка робилася так: коли дозрівали хліба, жінки йшли з піснями в поле, і одна з них брала колосся і завивала їх вузлом.

А ще вірили, що якщо наштовхнутися на клубок комах, який катається по землі, то можна цілий рік жити в благополуччі та не відчувати ні в чому нестачі.

Існував такий спосіб позбавлення від недуг на Прокопія, як взяти колосок і заткнути його за пояс - вірили, що тоді до кінця літа спина не болітиме.

У цей день заборонялося ходити купатися у відкритих водоймах - люди вірили, що там можна наштовхнутися на водяного, який потягне на дно, і додому вже не повернешся.

Початок важливих справ переносили на інший день, інакше всі зусилля підуть прахом, і нічого путнього не вийде.Вирушати в дорогу на Прокопія теж вважалося поганою прикметою, і мандрівники, по можливості, перечікували цю дату в хатах або постоялих дворах, а вже потім рушали.

Наші пращури цього дня спостерігали за погодою:

якщо на Прокопія в лісах достигла чорниця, то можна приступати до збирання озимого жита;

яка погода в цю дату - така буде і на Ільїн день (2 серпня);

якщо молодик припав на цю дату, то по погоді можна визначити, яким буде серпень;

якщо сьогодні бджоли зліше стали, то це обіцяло швидкий початок спеки або посухи.

Фото із відкритих джерел

92 запитів за 0,240