Національний музей Народної архітектури та побуту України в Пирогові запрошує на святкування Масниці

today 02.03.2021 query_builder 20:47 remove_red_eye 76 bookmarks Новини

За доброю традицією на початку весни в Україні святкують Масницю. Цікаву програму на 13 та 14 березня підготували до свята у Національному музеї Народної архітектури та побуту України в Пирогові.

Як повідомляється на сторінці музейного закладу у Facebоok, під час свята можна буде побачити відтворення давнього обряду – Колодія.

Цей обряд в усій Україні проводився однаково – з деякими місцевими особливостями. У перший день Масляної, понеділок, жінки йшли до корчми, клали на стіл сповите у полотно поліно, пізніше ляльку, прикрашали їх стрічками та сухими квітами і всі разом вигукували: «Колодій народився!». Вітаючи одна одну, вони сідали за стіл, частувалися і співали:

- Ой колодка, колодка, яка ж ти солодка,

- Цілий рочок ждати, щоб на тобі погуляти.

У вівторок справляли колодці хрестини, в середу – похрестини, у четвер колодка вмирала, в п’ятницю її ховали, в суботу оплакували.

Протягом святкування жінки ходили з Колодкою по хатах, де були неодружені вже дорослі хлопці та дівчата, і прив’язували її матерям до ноги як покарання за те, що не одружили до цього часу своїх дітей. Маленьку колодочку, оздоблену стрічками чи кольоровим папером, дівчата чіпляли хлопцям. Парубок повинен був купити дівчині намисто або стрічку, а дівчина на Великдень – «віддати колодку»: подарувати йому кілька писанок. Колодку чіпляли всім, незалежно від соціального стану. Чіпляння колодки – турбота громади про продовження роду. Участь в обряді переважно жінок свідчить про його походження ще з часів матріархату.

І хоч дійство Колодія носило обрядовий з жартівливим відтінком характер, усе ж за ним стояла глибока моральна ознака.

Обряд Колодія, що широко відзначався на теренах України аж до середини XIX століття і який не має аналогів у інших народів, вельми цікавий і неповторний. Незважаючи на всі регіональні різновиди, його спільне смислове навантаження цілком зрозуміле й виправдане — турбота про одруження і народження дітей як продовжувачів роду.

Гостей чекають на Співочому полі Музею, біля сцени о 13:00 годині.

Фото із Фейсбук-сторінки Національного музею Народної архітектури та побуту України в Пирогові

92 запитів за 0,237