Найпопулярнішим торік стало слово коронавірус. А які слова були найуживанішими у минулі 7 років

today 10.01.2021 query_builder 09:34 remove_red_eye 82 bookmarks Новини

Словник сучасної української мови та сленгу «Мислово» назвав коронавірус словом 2020 року. Про це повідомляє пресслужба редакції словника.

«Вірус, назва якого ще рік тому була відома лише вузькому колу медичних спеціалістів, торік справив визначальний вплив на життя людей, а отже і на мову», – йдеться у повідомленні, пише glavcom.ua

Укладачі словнику звертають увагу, що торік у вжитку з’явилося чимало раніше непопулярних слів або й взагалі нових, зокрема це – ковід.

І більшість головних слів року так чи інакше пов’язані з пандемією.

Пандемія – результат швидкого та неконтрольованого поширення коронавірусу, який викликав паніку в усьому світі та призвів до запровадження карантинів та локдаунів.

Значною проблемою стала й інфодемія – швидке та неконтрольоване поширення неперевіреної інформації.

Карантин – як засіб стримування пандемії. Це слово італійського походження увійшло в українську мову декілька століть тому і вживається значно частіше, ніж локдаун, який увірвався в наше життя з англійської мови.

Самоізоляція – ще одне важливе слово зі словника епохи коронавірусу. Сюди ж відноситься і соціальне дистанціювання.

Вакцина – протягом усього року не вщухав інтерес до щеплення від коронавірусу. Одразу декілька вакцин були розроблені у надзвичайно стислі терміни, і вже наприкінці року розвинуті країни (до числа яких Україна не входить) розпочали програми масової вакцинації. Проявляють активність й антивакцинатори, ковід-дисиденти та інші прихильники теорій змови.

Дистанційний – пандемія та спричинений нею карантин надали нового імпульсу діджиталізації (слово року - 2019), змушуючи людей та бізнеси переходити на дистанційну роботу, навчання, обслуговування і т.ін.

Також популярним стало слово Білорусь – у зв'язку з несподіваним пробудженням цієї пострадянської країни, народженням білоруської політичної нації, а також жорстокістю, з якою правлячий режим намагається придушити протести.

Перемир'я – після торішнього розведення президент Зеленський продовжує реалізовувати своє бачення вирішення конфлікту на Донбасі, що викликає неоднозначні оцінки в українському суспільстві.

Було на слуху й слово децентралізація – коронакриза та місцеві вибори показали стійку тенденцію до зміцнення регіональних еліт та послаблення центральної влади.

Словник «Мислово» створений у 2012 році з метою фіксації неологізмів, сленгу та інших проявів сучасної української мови. Слова та визначення до них надсилають звичайні користувачі.

Словник обирає слово року увосьме. Основними критеріями при виборі слова року є його популярність та соціальна значущість. Слова року за минулі роки:

2019: діджиталізація

2018: томос

2017: безвіз

2016: корупція

2015: блокада

2014: кіборги

2013: євромайдан

Зазначимо, американський тлумачний словник Merriam-Webster назвав словом 2020 року пандемію.

Словник Collins назвав локдаун словом 2020 року.

Засмучує одне, наші мовці, особливо у високих кабінетах, навіть не намагаються шукати українські відповідники, а вводять в обіг іноземні слова, хоча приміром, пандемія – це пошесть, зараза, врешті-решт, більш звичне епідемія, карантин – це ізолювання; відокремлення, відгородження, відособлення; інфодемія – брехня, неперевірена інформація, локдаун – жорстке обмеження. Українська мова багата й, мабуть, не варто засмічувати її іноземщиною, бо це не збагачення мови, а її калічення.

Подивіться інші записи

Зверніть увагу: планові відключення електроенергії у Білогородці, Бобриці, Вишневому, Гвоздіві, Глевасі, Гореничах, Горбовичах, Гостомелі, Забір’ї, Іванковичах, Лісниках, Обухові, Рославичах, Петропавлівській Борщагівці, Петрушках, Шпитьках (12.04)

today 12.04.2021 remove_red_eye 369

2 га земель природно-заповідного фонду парку “Трахтемирів” мають бути повернені державі. Їх вартість сягає понад 25 млн гривень

today 27.03.2021 remove_red_eye 131

Автотроща неподалік Віти-Поштової (є відео)

today 30.03.2021 remove_red_eye 875

Який склад вакцини від COVID-19?

today 13.04.2021 remove_red_eye 99

Ліквідовано пожежу у багатоповерхівці Білої Церкви

today 17.03.2021 remove_red_eye 62

Зверніть увагу: планові відключення електроенергії у Бучі, Ворзелі, Гатному, Гурівщині, Дмитрівці, Ірпені, Малютянці, Музичах, Мироцькому, Крюківщині, Обухові, Новому, Святопетрівському, Петропавлівській та Софіївській Борщагівках, Тарасівці, Хотові (23.03)

today 23.03.2021 remove_red_eye 628

92 запитів за 0,266