Нововведення 2020 року

today 02.01.2020 query_builder 10:19 remove_red_eye 180 bookmarks Новини

З 1 січня цього року Україну чекає багато нововведень у законодавстві. Члени Верховної Ради втрачають недоторканність, власники нерозмитнених автомобілів відтепер платитимуть досить великі штрафи, мінімальні зарплати та пенсії зростатимуть, але й вартість комунальних та інших послуг збільшиться.

ВВС News Україна зібрала головні зміни, які настали з початком нового року.

Вже набула чинності нова норма Конституції, відповідно до якої депутати парламенту втрачають недоторканність. Але нардепи не нестимуть юридичної відповідальності за результати голосування чи висловлювання у Верховній Раді та її органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп.

За новим контрактом з 1 січня відбуватиметься транзит російського газу трубопроводами України.

У ніч на 31 грудня «Нафтогаз» та «Газпром» підписали новий контракт на п'ять років, з можливістю подальшої пролонгації ще на десять, про транзит російського газу через Україну. Укладання контракту відбулося в останній момент - за день до закінчення терміну дії старої угоди.

Мінімально гарантований обсяг російського газу, що прокачуватиметься Україною в перший рік, - 65 мільярдів кубометрів, у наступні чотири роки - по 40 мільярдів кубометрів.

При цьому сторони відмовилися від усіх взаємних претензій і погодилися відкликати усі поточні позови і скарги з обох сторін.

І в керівництві «Нафтогазу», і в керівництві «Газпрому» нові домовленості оцінюють позитивно, називаючи їх результатом взаємовигідного компромісу. Це приємна новина для європейських споживачів.

Але є новини від «Нафтогазу» й для українських. З 1 січня українці зможуть самі обирати постачальника газу.

Через те, що в ціну газу буде закладена вартість його транспортування «Укртрансгазом», ціна для населення в регіонах може бути різною.

З 1 січня до 1 травня цього року ціна для населення, виробників тепла та інших захищених споживачів становитиме 5500 гривень. Таким чином, у порівнянні з груднем 2019 року ціна виросте на 28,6% - з 4277 до 5500 гривень.

Ціна для промспоживачів залежить від того, чи купуватимуть вони газ за передоплатою чи без неї. Вона становитиме 5500 грн і 6072 грн відповідно. Це на понад 6% менше, ніж у грудні 2019-го.

З 1 січня прожитковий мінімум в Україні для працездатних осіб становить 2102 грн на місяць. До кінця року він зросте до 2189 грн. У 2019 році він дорівнював 1564 грн.

Мінімальна зарплата з 1 січня в Україні, відповідно до держбюджету, становитиме 4723 грн. Це на 550 грн більше, ніж торік.

Мінімальна пенсія відтепер 1638 грн.

З 1 січня власники нерозмитнених автомобілів з іноземною реєстрацією платитимуть штрафи. Вони стануть реальними і становитимуть від 85 до 170 тис грн. За використання "євробляхи" у комерційних цілях стягуватимуть додатково ще 34 тис грн.

Набувають чинності поправки до закону "Про запобігання корупції". Вони передбачають, що громадські активісти, які займаються антикорупційною діяльністю, не зобов'язані подавати декларації про доходи.

Окрім того, закон звузив перелік випадків, у яких зобов'язані подавати декларації представники громадських об'єднань, наукових установ, навчальних закладів, експерти відповідної кваліфікації, інші люди, які входять до складу конкурсних комісій, громадських рад, рад громадського контролю. Також уточнено терміни "члени сім'ї" та "близькі особи" для декларантів.

До цього кола потрапляють тепер не лише законні чоловік чи дружина, але й діти суб'єкта декларування, у тому числі неповнолітні, незалежно від того, з ким вони проживають, а також "особи, що спільно проживали із суб'єктом декларування", тобто ідеться про цивільних чоловіків та дружин.

З Нового року Генеральна прокуратура України перетворилася на Офіс генерального прокурора України.

Генеральний прокурор Руслан Рябошапка анонсував 200 вакансій в штаті його офісу, набір на які розпочнеться 20 січня.

Ліквідовується Військова прокуратура, а чисельність прокурорських працівників скоротиться із 15 тисяч до 10 тисяч. Тим, хто залишиться, підвищать зарплату.

Вартість місячної абонентської плати за стаціонарний телефон для населення зросте на 10% - з 54,28 грн до 59,71 грн.

Підприємства, установи та організації також платитимуть більше. Абонплата для них зросте з 59,59 грн до 65,55 грн.

Крім того, "Укртелеком", який є монополістом у сфері надання послуг стаціонарного зв'язку, підвищив на 20-25 грн тарифні пакети "Домашній базовий" та "Домашній безлімітний".

З 1 січня тарифи на послуги підвищує і "Укрпошта", яка досі намагалася перехопити клієнтів інших компаній нижчою вартістю. Відправлення листів, бандеролей та посилок зросте на 12,5%.

З 1 січня діє новий закон про соціальні послуги, який експерти називали реформою десятиріччя.

Експерти кажуть, що йдеться не лише про надання коштів людям, які неспроможні себе забезпечувати, а про цілий комплекс заходів, спрямованих на людей, які перебувають у "складних життєвих обставинах".

А сама допомога передбачає соціальний супровід, адаптацію для дітей чи інвалідів.

Затверджується послуга із надання тимчасового відпочинку для членів родини, допомоги у лікуванні, денного догляду чи інклюзивного навчання. Усі ці заходи будуть покладені на місцеві органи влади, а надавати ці послуги зможуть не лише державні, але й приватні структури.

92 запитів за 0,260