Олександр Паламарчук: “У нашої громади є всі шанси стати однією з найуспішніших на Київщині”

today 30.06.2021 query_builder 11:50 remove_red_eye 833 bookmarks Відверто, Новини

Чим жила Гатненська громада перші пів року? Як позначилася децентралізація на розвитку трьох сіл, що об'єдналися в єдину громаду?

Про успіхи та виклики перших шести місяців роботи на посаді Гатненського сільського голови - в інтерв'ю з очільником ради Олександром Паламарчуком.

- Олександре Івановичу, як особисто Ви оцінюєте перші місяці роботи на посаді сільського голови? Це для Вас новий досвід. Тож, чи все відбулося, як очікували?

- Я у політиці не перший день, хоча на такій посаді вперше. Тут є і позитивні моменти, були і свої несподіванки. Досить багато часу доводиться проводити в кабінеті, вивчати документи, що виносяться на сесії, підписувати різні папери. А я більше практик. Звик виїжджати на місця, втілювати проєкти, перевіряти роботу комунальних підприємств, контролювати виконання тих чи інших робіт у школі, дитсадку, на інших соціальних об'єктах. Але, розумію, що важливої паперової роботи досить багато - тому непросто встигнути фізично все проконтролювати, пришвидшити процеси позитивних змін у громаді.

- Як Вам вдається встигати все? Існує якийсь секрет?

- Відпрацьована системна взаємодія з усіма заступниками, керівниками структурних підрозділів. Щопонеділка проводимо спільні наради, під час яких окреслюємо нагальні проблеми, визначаємо шляхи їх вирішення. Більше того, щоденно, після завершення робочого дня, заступники та керівники структурних підрозділів звітують про результати роботи. Така модель взаємодії є дуже ефективною та дозволяє швидко реагувати на ті чи інші виклики.

- Які виклики першочергово довелося долати?

- В умовах реформи децентралізації ми мали оперативно запустити роботу всіх структурних підрозділів, щоб мешканці громади не відчули жодних незручностей у зв'язку з передачею повноважень від районних структур та відділів на місця. Тому якнайшвидше відкрили ЦНАП.

Потрібно було також переглядати підходи до організації роботи медичних закладів громади. Раніше медпослуги надавав районний заклад, оскільки органи місцевого самоврядування не мали права створювати свої медичні комунальні некомерційні підприємства. Однак після появи громади, ми отримали таку можливість. Уже створили для обслуговування наших мешканців КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги Гатненської сільської ради". Сподіваюся, що такий крок позитивно позначиться на ефективності роботи медичного закладу. У перспективі плануємо будівництво нових приміщень для ЦПМСД у Гатному та Віті-Поштовій.

Справжнім випробуванням, і не лише для комунальних служб, була сніжна зима, яка завдала клопоту всім. Однак я вважаю, що ми гідно його пройшли. Нам оперативно вдалося придбати необхідну техніку. Комунальники прибирали сніг і вдень, і вночі, боролися з ожеледицею, тому великих проблем у селах громади не було. До спільних толок долучалися всі: працівники ради, депутати, небайдужі жителі громади.

Інша не менш болюча тема - благоустрій сіл громади. Цю роботу ми лише розпочали. Донедавна можна було проїхати Гатним і не знайти жодного працівника комунальних служб. Ми намагаємося змінити підходи. Сьогодні комунальники працюють щодня - і люди це бачать. Роботи з благоустрою проводяться постійно.

- Які саме це заходи?

- Тривають роботи з очищення тротуарів, доріг під бордюрами, з обрізки сухих дерев, чагарників уздовж автотрас, щоб було добре видно дорожні знаки, гілки не заважали лініям електропередачі. Проводиться благоустрій на території наших шкіл. Зараз у нас уже є спеціаліст із озеленення, який займається естетичним виглядом насаджень, оздоровленням дерев, упорядкуванням клумб у громадських місцях та парках.

Щодня виконується ямковий ремонт доріг, роботи проводимо навіть у вихідні. Однак, щоб вирішити цю проблему комплексно, треба докласти ще чимало зусиль. У нас є вулиці, заселені на 90%, але які досі незаасфальтовані. Саме на них виконуватимемо роботи в першу чергу. Приміром, це вулиці Чумацька, Трояндова, Кленова - у Гатному, вулиця Лугова - у Юрівці, вулиці Кільцева та Горіхова - у Віті-Поштовій. Свого часу ми вивчили: скільки житла збудовано на тій чи іншій вулиці, створили так звану дорожню карту. Зараз першочергово асфальтуємо вулиці, де мешкає більше людей.

- Скільки сільських доріг ще потрібно збудувати з нуля?

- Це приблизно 30-40 % від загальної протяжності доріг у межах громади.

- Питання, яке цікавить багатьох. Ваше бачення ефективного використання ресурсу громади?

- Не секрет, що найбільше коштів до бюджету громади нині приносить Гатне. Але в аспекті розподілу ресурсу ми керуємося принципом першочерговості, також враховуємо чи є відповідна документація, потрібна для старту тих чи інших робіт.

Адже наявність готових проєктів значно пришвидшує їх реалізацію. Цього року ми маємо всі шанси ввести в експлуатацію дитячий садочок у Віті-Поштовій, щоб 1 вересня він прийняв діточок. І для цього ми робимо все від нас залежне. У той же час продовжуємо роботи з будівництва дошкільного навчального закладу в Гатному. Вже цього року з сільського бюджету виділили на ці роботи 3 млн грн. І за підсумками виконання бюджету за перше півріччя (а за всіма прогнозами, ми матимемо значне перевиконання) плануємо направити на цей об'єкт ще додаткові кошти. Наразі також відпрацьовуємо шляхи вирішення інших двох нагальних проблем. Йдеться про добудову Гатненської школи та збільшення потужності Юрівської ЗОШ.

У нас немає пріоритетних сіл, бо усі три населені пункти - це єдина громада.

Таким принципом у своїй роботі керуються і наші комунальні підприємства. КП "Віта", насамперед, обслуговує села Віта-Поштова та Юрівка, а МКП "Гатне" більше займається проблемами Гатного. Однак в одного комунального підприємства є спецтехніка, якої немає в іншого, і навпаки. Тому в окремі дні відбувається обмін засобами. Відтак комунальна техніка використовується в усіх селах громади.

- Очевидно, що питань, які потребують вирішення, вистачає. А як щодо можливостей?

- Одне із головних моїх завдань як голови Гатненської сільської ради - шукати шляхи збільшення надходжень до бюджету. Адже наявність ресурсу - це запорука оперативного вирішення нагальних для життя громади проблем. Дуже добре, що нам вдається залучити субвенції з району, області на спорудження тих чи інших об'єктів. Але переконаний, що зараз потрібно максимально нарощувати свій внутрішній потенціал. Зокрема, йдеться про реалізацію потужних інвестиційних проєктів. Так, у нас на території цієї весни розпочалося будівництво сучасного офісного центру "Kaercher". Більше того, на Одеській трасі з'явиться "МакДональдз", також наразі обговорюємо спорудження великого магазину компанії "Рошен" із прекрасно облагородженою територією навколо нього. Звісно, це нові робочі місця і нові бюджетні надходження.

Та ми маємо й інші можливості для наповнення бюджету, які не використовувалися роками.

Нині ведемо переговори з керівництвом усіх великих підприємств, які зареєстровані у Києві, але мають виробничі потужності у наших селах, щодо їх перереєстрації у нас на території. Такі кроки дозволять збільшити річний бюджет на десятки мільйонів гривень, адже 60 % ПДФО залишається у громаді. І ці перемовини вже дають позитивний результат.

Крім того, ми створили робочу групу, куди входять представники Пенсійного Фонду, податкової служби, поліції, інспектор із праці. Головне її завдання - діалог із бізнесом, що працює на території ради, для попередження ухилення від сплати податків, виплат зарплати "в конвертах".

Інше стратегічне завдання, виконання якого позитивно вплине на наповнення місцевого бюджету, - перегляд ставок оренди землі. Зараз вони дуже різняться. Думаю, що доречно встановити для всіх єдину ставку.

- А на які галузі витрачається найбільше коштів?

- Моє бачення: бюджет повинен використовуватися збалансовано як по населених пунктах, так і по галузях. Не можна зосередити кошти виключно на якомусь одному об'єкті. У кожного жителя громади свої потреби. Комусь потрібна дорога, на яку вже чекають роками, комусь - тротуар, бо на вулиці пожвавлений рух транспорту. А хтось каже про недостатню кількість місць у дитсадку, чи вважає за потрібне збільшити фінансування спортивної галузі або медичних закладів села. Потреби у людей різні - й задовольнити всіх і одразу не вийде. Все треба робити комплексно. Тому ми знайшли формулу, щоб розподілити бюджет на всі галузі.

Для координації роботи в різних сферах при сільській раді створені відповідні структурні підрозділи: управління освіти, відділ культури, які надають, зокрема, методичну підтримку школам, закладам культури громади. Приємно відзначити, що за останні місяці запрацювали нові творчі гуртки, у рази збільшилася кількість дітей, які охоплені гуртковою роботою. Крім того, створено КП "Спортивна громада", яке опікується розвитком спорту у наших селах. Наразі при ньому діють спортивні секції не лише з футболу чи волейболу, а також із шахів, тенісу, єдиноборств.

До речі, у цьому році завершимо капітальний ремонт підвального приміщення у Гатненській школі, де буде дві спортивні зали, мінітренажерна зала, роздягальні, реконструюємо футбольний стадіон на території Юрівської ЗОШ. Уже готова проєктна документація та пройдена експертиза для будівництва сучасного стадіону в Гатному. Наразі звернулися до Міністерства молоді та спорту щодо фінансування цього об'єкта. А поки розпочинаємо його спорудження коштом місцевого бюджету. Тож у нашого підростаючого покоління з'явиться ще більше можливостей для занять спортом.

- Олександре Івановичу, назвіть, будь ласка, п'ять головних, на Вашу думку, проєктів, які вдалося втілити за перші пів року роботи?

- Ще дуже мало часу минуло. Але за цей короткий термін ми створили Центр надання адміністративних послуг, де люди можуть отримати понад 100 видів адмінпослуг, у тому числі оформити ІD-картку і паспорт для виїзду за кордон. Для зручності жителів громади адміністратор Центру веде прийом у Віті-Поштовій. І сьогодні ми продовжуємо роботу над розширенням спектра послуг ЦНАПу.

Вважаю, за досягнення - переведення в максимально публічну площину роботу сільської ради. Ведуться онлайн-трансляції засідань сесій. Крім того, одразу ж запустили роботу системи "Рада" для фіксації депутатських голосувань.

Інше зрушення - нам вдалося оживити роботу з благоустрою. У нас працюють дві бригади. Навіть самі комунальники не очікували, що у них буде стільки роботи. Тож нещодавно переглянули питання щодо підвищення їм заробітної плати.

Також по-новому запрацювало ГФ "Оберіг-Гатне", яке здійснює патрулювання вулиць, має тісні зв'язки з поліцією, допомагає їй на території ради. Крім того, Гатненська сільська рада віднайшла два приміщення для розміщення офіцерів громади, які працюватимуть на території наших сіл. Є теж приємна звістка із Головного управління Національної поліції у Київській області про надання двох легкових автомобілів для правоохоронців, які нестимуть службу в нашій громаді.

Одним із досягнень можна назвати й те, що нам вдалося отримати субвенцію з районного бюджету 12,5 млн грн. Ці кошти пішли на будівництво дитсадка (6 млн грн) у Віті-Поштовій та на закупівлю техніки для комунальних підприємств - 6,5 млн грн.

І вже можна відзначити позитивну динаміку збільшення надходжень до бюджету громади, остаточні цифри ми побачимо в кінці року, але певні висновки зможемо зробити за першим кварталом. На території сільради - більше 300 підприємств, і з керівником кожного намагаємося налагодити контакт, знайти спільну мову, щоб сільський бюджет стало поповнювався.

- Над якими стратегічними проєктами працюєте зараз?

- Найбільш глобальний проєкт наразі - це добудова дитячого садочка в Гатному. Вже звернулися до Мінрегіону, облдержадміністрації з проханням надати субвенцію для його добудови.

Крім того, зараз розробляємо проєкт реконструкції та добудови третього поверху Гатненської школи. Цього року зробимо поточний ремонт даху, зміцнимо фундамент ЗОШ, щоб наступного - приступити до будівельних робіт.

Також працюємо над проєктом реконструкції класних приміщень в Юрівській школі, що дозволить збільшити потужність закладу.

Ще плануємо облаштувати в наших селах нові парки, створити усі умови для культурного дозвілля мешканців громади. Переконаний, що зелених зон має бути достатньо в кожному селі. Найближчим часом розпочнеться облаштування нових парків у центрі Юрівки та в Гатному на вулиці Грушевського. У намірах - реконструкція існуючих паркових зон: Доброго Дуба (с. Гатне) та Чумацький Шлях (с. Віта-Поштова).

Якщо говорити про проблематику наших населених пунктів, то одна із болючих проблем - це інтенсивний рух автотранспорту.

Зараз на Одеській трасі триває будівництво розв'язки, яку обіцяють здати в експлуатацію вже наступного року. Завдяки цьому, будемо сподіватися, затори біля "МегаМаркету" зникнуть.

Також заплановано будівництво виїзду на Кільцеву дорогу з вулиці Прикордонної, що теж сприятиме зменшенню кількості заторів. Замовником цього будівництва виступає Київська облдержадміністрація - і губернатор запевнив, що цю важливу дорогу збудують уже цього року, максимум на початку наступного. Співфінансують виконання робіт Гатненська сільська та Вишнева міська ради, оскільки дорога проходить на межі двох громад.

Досі існує проблема з ремонтом центральних вулиць Гатного - Київської та Жулянської. З цього питання неодноразово був у кабінеті губернатора. Обговорювалися, зокрема, терміни виконання робіт. Тож хочу повідомити добру новину: вже розробляється проєкт - і незабаром стартує капітальний ремонт цієї важливої автомагістралі. У перспективі не лише оновлять дорожнє покриття, а й збудують сучасні тротуари, велодоріжку, зупиночні комплекси, спеціальні відбійники для убезпечення пішоходів. Ці роботи виконуватимуться за кошти обласного бюджету, бо дорога знаходиться на балансі Облавтодору. Будемо сподіватися, що вже цього року такий важливий для нашої громади проєкт втілять у життя. Тому щиро хочу подякувати голові Київської облдержадміністрації Василю Геннадійовичу Володіну за дієву підтримку.

- На завершення розмови хочу поцікавитися: з огляду на здобутий досвід, на Вашу думку, які переваги та недоліки децентралізації?

- Безперечний плюс, що громадам передали більше повноважень. Це дозволяє оперативніше реагувати на проблеми та швидше знаходити шляхи їх вирішення. Скажу більше, наша громада має прекрасний формат об'єднання. Відверто, не знаю, наскільки ефективною така модель управління є на великих територіях, у громадах, що об'єднують 10 і більше населених пунктів. Зізнаюся, щоб тримати руку на пульсі навіть у трьох селах, доводиться докладати дуже багато зусиль.

До того ж нам пощастило, що вибори депутатів Гатненської сільської ради відбувалися за мажоритарною системою. Переконаний, що це правильно. Адже місцеві депутати насамперед повинні бути господарниками, вивчати проблеми свого округу і мати уявлення, як їх вирішити, тут не до партійних чвар. Треба забезпечити людей якісними дорогами, вуличним освітленням, парками, скверами, дитсадками і школами - це наше спільне завдання.

Тож впевнений, що у нашої громади є всі шанси стати однією з найуспішніших на Київщині.

Журнал Київщини "Корисний формат. Нове передмістя"

93 запитів за 0,207