Перший хмарочос в Російській Імперії було збудовано в Києві

today 26.11.2020 query_builder 10:22 remove_red_eye 126 bookmarks Історичні паралелі, Новини

Найзнаменитішої будівлі "короля підрядників" Гінзбурга, на жаль, вже нема на мапі Києва. А це був перший висотний 12-поверховий будинок в Російській імперії. У той час будівля здавалася просто хмарочосом, стояла вона на місці, де нині знаходиться готель "Україна".

Проєкт «Хмарочосу Гінзбурга», як називали будинок сучасники, був розроблений одеськими архітекторами Адольфом Мінкусом і Федором Труп'янським. Звели будинок за два роки, дуже швидко на той час - із 1910 по 1912 рік. Досить складний рельєф місцевості зумовив те, що зліва будівля мала вісім поверхів, праворуч – дев’ять, а з внутрішньої сторони хмарочос височів на 12 поверхів. Його було увінчано круглою баштою зі шпилем. Незвичний будинок став окрасою міста, його можна побачити на багатьох тогочасних листівках.

Споруджуючи цей хмарочос, Гінзбург переслідував практичні цілі, адже це був прибутковий будинок, який мав 94 великі квартири, серед них кілька 11-кімнатних. Лише дуже заможні кияни могли дозволити собі тут жити. Тільки уявіть собі, в кожній квартирі були підлоги з різних сортів деревини, мармурові підвіконня, шикарний кахель у ванних кімнатах, але найголовніше, що квартири мали всі можливі на той час зручності. Приміром, багатоповерхівка мала кілька ліфтів, у житлових кімнатах парове опалення, водопровід, каналізація, в кожній квартирі телефон. Будинок було видно з будь-якого куточка Києва і багато паломників, які приїжджали до столиці Південного краю, хрестилися на хмарочос, вважаючи, що це модерновий храм.

Прибутковий будинок приносив Гінзбургу величезні кошти і з часом він став мільйонером. Всесвітньо відомого забудовника запросили будувати багатоповерхові будівлі в Чикаго, в Оксфорді - будівлю університету, але він залишався вірним Києву. Лев Борисович не залишив місто й після революції і, напевно, даремно, бо більшовики відібрали у нього всю нерухомість і заощадження.

У 1926 році «король підрядників» Лев Гінзбург помер жебраком у радянській лікарні.

А хмарочос з приходом радянської влади був націоналізований, елітні квартири перепланували в комунальні. До 1928 року ця будівля була не тільки найвищою в Києві, але і найвищою спочатку в Російській імперії, а потім і в СРСР. Стояв хмарочос до 24 вересня 1941 року, на п'ятий день німецької окупації Києва, хмарочос Гінзбурга підірвали. Після війни, незважаючи на те, що стіни хмарочоса збереглися, його чомусь вирішили не відновлювати, а просто розібрали, і на його місці побудували готель.

92 запитів за 0,229