Починається Петрівський піст

today 28.06.2021 query_builder 19:58 remove_red_eye 73 bookmarks Новини

У християн східного обряду сьогодні, 28 червня, починається Петрівський піст, або Петрівка.

Про це повідомляє Укрінформ.

Початок цього посту завжди припадає на перший після трійчанського тижня понеділок. Загалом це не дуже суворий піст і присвячений він двом первоверховним апостолам: Петру і Павлу, пам’ять яких звершується 12 липня – саме тоді й завершується Петрівка.

До речі, саме з першим днем посту збігаються цікаві народні обрядодії – розигри. Їх відзначали лише заміжні жінки. Кожна етнографічна зона мала свої відмінності у відзначанні розигрів. Це переважно жартівливо-сатиричні дійства чи сценки. На Полтавщині, приміром, жінки, приготувавши обід, потайки від чоловіків несли його в сад і, поївши, покрикували: «Га-га-га!». В такий спосіб вони гнали «до Бога шуліку, котрий мусить передати їхнє прохання, аби Всевишній продовжив вік інтимного життя». А ось на Вінниччині ця обрядодія мала зовсім інший зміст: «гоняли шуляка» для того, щоб «він не хапав курчат». На Поділлі в перший день Петрівки жінки, в котрих народжувалися неживі немовлята або ж помирали нехрещеними, сходилися на цвинтар і справляли «обід для дітей». Вважалося, що в цей час літають над цвинтарем їхні душі й «просять хреста». Обрядодія так і називалася – «справляти дітям весілля».

Також цього дня наші далекі пращури хоронили солом’яну ляльку у вигляді чоловіка, яка називалася Кострубоньком. Так завершувалися трійчанські обрядові дії. Усі вони пов’язані з природою – біологічним переходом від весни до літа. Під час Петрівки виконувалися спеціальні петрівчанські пісні (петрівочки).

З Петрівкою пов’язані чимало прислів’їв і приказок: "У Петрівку день як рік", "Захотілось йому в Петрівку льоду (або ще: мерзлого; печеної криги)", "Паршиве порося й у Петрівку мерзне", "У Петрівку мухи роблять на панів, а у Спасівку (19 серпня) - на себе".

Фото - Укрінформ

92 запитів за 0,241