Прісноводних риб стає менше

today 16.01.2020 query_builder 09:03 remove_red_eye 170 bookmarks Новини

Науковці з Китаю визнали зниклою одну з найбільших прісноводних риб — китайського веслоноса (Psephurus gladius).

У останньому дослідженні робиться невтішний висновок про те, що вид вимер, головним чином через надмірний вилов риби та будівництво гребель, передає Depo.ua з посиланням на НВ.

Китайський веслоніс існував не менше 200 млн років. Вид, що досягав 7 метрів в довжину, пережив неймовірні зміни і потрясіння, такі як масове вимирання, яке вбило динозаврів і морських рептилій. Але за останні кілька тисяч років, в еволюційний час, земля заповнилася людьми, і Китай став однією з найбільш густонаселених країн світу. Саме через людей цей древній вид, іноді званий "пандою Янцзи", не зміг вижити.

"Це негідна і непоправна втрата", — заявив керівник дослідження Ківей Вей з Китайської академії рибного господарства, який шукав тварину протягом десятиліть.

Зазначається, що у 1970-х роках щорічний улов веслоносів в Янцзи становив близько 25 тонн. Сильним ударом по веслоносу стало спорудження гребель Гечжоуба в кінці 70-х — початку 80-х років, та Санься ("Три ущелини"), що поділило популяцію на кілька частин. У другій половині 80-х чисельність веслоносів в воді під Гечжоуба драматично впала, і вид став дійсно рідкісним. Проте браконьєрське полювання на цих риб тривало. Молодь веслоноса в Янцзи останній раз бачили лише 1995 року. Спроби штучного розведення китайських веслоносів виявилися невдалими. З 2000 року було тільки три підтверджених спостереження живих веслоносів.

У 2006−2008 роках дослідницька група з Китайської академії рибного господарства провела пошукову програму в Янцзи, але так і не побачила жодного веслоноса.

"Це дуже сумно", — говорить Зеб Хоган, біолог з університету Невади. "Це остаточна втрата дуже унікальної і незвичайної тварини, без надії на відновлення".

Хоган вважає, що вимирання веслоносів має послужити сигналом тривоги, який повинен допомогти захистити інші прісноводні види. Великі риби, на яких він спеціалізується, особливо схильні до ризику: більшість великих прісноводних тварин знаходиться під загрозою зникнення.

Великі риби не тільки грають важливу роль в їх екосистемах, вони є стражами якості навколишнього середовища, оскільки тварини можуть виживати тільки в здорових річках, зазначає Хоган.

До речі, до числа таких тварин відносяться гігантський сом Меконгу і прісноводний гігантський скат.

92 запитів за 0,237