Про що домовились в Парижі

today 10.12.2019 query_builder 18:38 remove_red_eye 134 bookmarks Новини

Нарешті це сталося – у Парижі пройшов саміт "нормандської четвірки", на якому вперше зустрілися президенти України В. Зеленський та Росії В. Путін.

Саміт перевершив багато очікувань, адже досягненням є уже сам факт таких перемовин після трирічної перерви. Важко було сподіватися, що після цих переговорів наступить мир на Донбасі, але зустріч все ж завершилася досягненням певних домовленостей.

Погоджено комюніке, яке передбачає, конкретні терміни припинення вогню на Донбасі й обмін утримуваними "всіх на всіх". І що важливо – до кінця цього року.

Першим кроком в обміні полоненими буде звільнення всіх "встановлених" осіб.

Також досягнуто домовленості про розведення сил до кінця березня 2020 року ще на трьох ділянках. Погоджувати їх буде контактна група в Мінську.

А ще учасники переговорного процесу в Мінську мають лише 30 днів, щоб знайти ділянки, де будуть відкриті нові пункти перетину лінії розмежування.

Усі чотири лідери держав "норманського формату" дали спільну пресконференцію.

Наступний саміт відбудеться через чотири місяці, головне питання – «політичні та безпекові умови» місцевих виборів на Донбасі.

В Офісі президента опублікували повний переклад комюніке. Нижче текст ухваленого документа.

1. Невідкладні заходи зі стабілізації ситуації в зоні конфлікту:

Сторони відданні повній та всеохопній імплементації режиму припинення вогню, підкріпленого реалізацією всіх необхідних заходів з підтримки режиму припинення вогню до кінця 2019 року.

Вони підтримають розробку та імплементацію оновленого плану з розмінування на основі рішення Тристоронньої контактної групи про протимінну діяльність від 3 березня 2016 року.

Вони підтримають домовленість у рамках Тристоронньої контактної групи щодо трьох додаткових ділянок розведення з метою розведення сил і засобів до кінця березня 2020 року.

Вони заохочують Тристоронню контактну групу сприяти звільненню та обміну утримуваних осіб, пов’язаних з конфліктом, до кінця року на основі принципу "всіх на всіх", починаючи з "усіх встановлених на всіх встановлених", при розумінні, що міжнародним організаціям, включно з Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ), буде надано повний і безумовний допуск до всіх утримуваних осіб.

Вони підтримають досягнення протягом 30 днів домовленості в рамках Тристоронньої контактної групи про нові пункти пропуску через лінію розмежування, виходячи передусім з гуманітарних критеріїв.

Вони нагадують, що Спеціальна моніторингова місія (СММ) Організації безпеки і співробітництва в Європі має бути спроможною використовувати усі можливості мандату (від 21 березня 2014 року) і мати безпечний і надійний доступ на всій території України з метою повного виконання свого мандату.

2. Заходи з імплементації політичних положень Мінських угод:

Сторони висловлюють зацікавленість у досягненні домовленостей у рамках Нормандського формату (Н4) і Тристоронньої контактної групи щодо всіх правових аспектів Закону про особливий порядок місцевого самоврядування (про особливий статус) окремих районів Донецької та Луганської областей – як вказано у Комплексі заходів з виконання Мінських домовленостей від 2015 року – з метою забезпечення його функціонування на постійній основі.

Вони вважають за необхідне інкорпорувати "формулу Штайнмаєра" в українське законодавство згідно з версією, узгодженою Н4 та Тристоронньою контактною групою.

3. Подальші кроки:

Вони просять своїх міністрів закордонних справ та політичних радників забезпечити виконання досягнутих домовленостей, і вони погодилися провести ще одну зустріч у цьому форматі впродовж чотирьох місяців стосовно політичних та безпекових умов, серед іншого – для організації місцевих виборів.

90 запитів за 0,283