Що слід зробити до початку спорудження Київської обхідної дороги

today 10.06.2021 query_builder 16:32 remove_red_eye 59 bookmarks Новини

Днями Укравтодор презентував своє бачення реалізації будівництва 150-кілометрової об’їзної дороги навколо Києва. Адже напередодні Верховна Рада внесла законодавчі зміни, які дозволяють реалізувати будівництво дороги за новими правилами.

«Реалізація проєкту не полягає виключно у проведенні процедури закупівлі. Внесені Верховною Радою України зміни до законодавства створюють умови для подальшого реформування закупівельної системи, формування нової практики конкурентного відбору підрядників з урахуванням міжнародних стандартів та норм.

Що ж стосується технічної можливості проведення через Prozorro таких форм контрактів, на кшталт EPC+F, – її на сьогодні, на жаль, немає», – коментує начальниця Управління власності та державних закупівель Укравтодору Оксана Філатова.

Зазначимо, практика проведення закупівель на міжнародному рівні поза системою Prozorro не є унікальною для України. Йдеться про спільні проєкти з міжнародними фінансовими організаціями, які закуповуються за їх окремими правилами, згідно окремих міжурядових угод, на гранти та проєкти технічної допомоги.

В Укравтодорі ще раз наголосили на надважливості проєкту і на необхідності якнайшвидше почати будівництво КОД. "До 40% транспорту у столиці – транзитний. Так звана «мала кільцева дорога» давно перетворилася на звичайну міську вулицю з безліччю світлофорів, наземних пішохідних переходів. Київ займає топові місця за рівнем заторів у різноманітних рейтингах", - зазначається у повідомленні.

Але це надзвичайно складний і масштабний проєкт. Зведення КОДу – це: 150 кілометрів автобану, понад 20 транспортних розв’язок, новий мостовий перехід через Дніпро (довжина з підходами і естакадами становитиме 25,7 км), викуп земельних ділянок.

Орієнтовна вартість проєкту 85 млрд грн. Це майже річний бюджет Укравтодору. Реалізувати цей мегапроєкт лише за бюджетні кошти – недоцільно й , мабуть, нереально. Зараз втілення проєктів, які включають у тому числі конкурентний відбір підрядника з функцією залучення інвестицій, технічно неможливе в умовах чинного законодавства. Найбільші світові гравці зацікавлені працювати за міжнародними нормами та стандартами, на основі яких формується вся світова практика.

«Парламентом прийнято політичне рішення — запуск пілотного проєкту КОД. Наше завдання створити конкурентний та відкритий конкурс. Зараз розпочато розробку нового нормативно-правового акту, відповідно до кращих стандартів FIDIC, CIPS, а також із залученням міжнародного арбітражу та у рамках міжнародно визнаної системи ціноутворення. У висновку, КОД має стати еталонним проєктом як у розрізі закупівельних процесів, так і використання сучасних технологічних рішень», — зазначила директорка Команди підтримки реформ при Укравтодорі Олександра Азархіна.

Для цього слід виконати такі завдання: розробити та прийняти нормативно-правовий акт, який визначить порядок реалізації проєкту (процедура відбору підрядника має відповідати кращим світовим практикам); визначити етапи реалізації проєкту; провести конкурентний відбір за затвердженим порядком; використати досвід втілення проєкту для вдосконалення системи публічних закупівель.

Фото із сайту Укравтодора

92 запитів за 0,223