23 грудня в церковному календарі – день пам’яті святих мучеників Мини Олександрійського, Єрмогена і Євграфа. Мина приїхав до Олександрії за наказом імператора з Афін. Він повинен був придушити повстання християн. Проте він сам сповідував християнську релігію, а також вмів гарно говорити. А тому почав проповідувати, повідомляє сайт ТСН.
Коли імператор дізнався про це, то послав до Олександрії свого єпарха Єрмогена, щоб той провів над святим Миною суд та очистив місто від християн. Мину схопили і піддали страшним катуванням, проте його рани чудесним чином зцілювалися. Єрмоген, хоч і був язичником, побачив це чудо і сам увірував в Христа.
Тоді Максимин сам поїхав до Олександрії. Він настільки розгнівався, що розрубав Євграфа, який працював у Мини секретарем. Потім він також відрубав голову Мині, а тоді і Єрмогені.
Їхні понівечені тіла кинули в море в залізній скрині, але згодом їхні мощі знайшли і відвезли до Константинополя. На честь мученика Мини імператор Юстиніан побудував храм.
Зазначимо, у народі святого мученика Мину вважали великим пророком, просвітником, тому існувало чимало прикмет та повір’їв, які пов’язані саме з ним. Наприклад, ходила легенда, що святий може не лише вилікувати зір, але й вигнати нечистих духів, лікувати різні хвороби, творити чудеса, дарувати здатність бачити майбутнє.
Коли святому молилися, то часто просили подарувати прозріння, благали захистити від усього поганого, зцілити від хвороби. Існувала традиція, за якою жінки 23 грудня промовляли особливий заговір від нечисті, яка приходить до дітей.
Існували різні приказки, пов’язані з Миною: “Зі святого Мини – тьма повз нас” та “Зі святого Мини – з очей полуда”.
Талісманом людей, народжених 23 грудня, є агат. З давніх часів цей камінь був одним з найбільш популярних в сфері створення прикрас та амулетів. А секрет агату в його неповторних властивостях. Він не лише має привабливий зовнішній вигляд, але й позитивно впливає на самопочуття людини, яка його носить. А чорний агат здавна пов’язували з темними силами.
23 грудня заборонялося займатися важкою працею. Також не вживали важку їжу і алкогольні напої. Цього дня намагалися не позичати гроші. Не можна виходити на кригу чи плавати у водоймах. 23 грудня заборонялося вишивати і тримати гострі предмети в руках.
Серед наших пращурів існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
якщо стоїть ясна погода – очікували морозів;
якщо навколо місяця або сонця з’явилися кільця, скоро почнеться снігопад;
якщо снігу стільки, що не видно огорожі, наступного року урожай буде поганим;
23 грудня мерехтять зорі – стане холодно;
яскраво горять зорі, значить треба чекати морозів;
якщо на вигляд зірки дуже маленькі, почнеться снігопад;
на небі яскрава Велика Ведмедиця – чекайте на буран;
23 грудня суха і вітряна погода, значить літо буде посушливим;
якщо стоїть безхмарна і ясна погода, скоро прийдуть морози;
якщо 23 грудня в бочках піниться пиво – піде сніг;
небом пливуть білі хмари, чекайте морозу;
якщо 23 грудня біля будинків літають сороки, почнеться справжній холод.
Фото із сайту ТСН