Сьогодні день зимового сонцестояння

today 21.12.2021 query_builder 10:57 remove_red_eye 147 bookmarks Новини

21 грудня - день зимового сонцестояння. Ця доба відрізняється найменшою кількістю світлих годин. Також ніч є найдовшою за весь рік. Тривалість світлового дня є дуже важливою для всіх живих істот на нашій планеті. Адже саме Сонце є єдиним джерелом тепла та світла. Чим ближче зима, тим швидше воно сідає і приходить ніч. Дата офіційного святкування дня зимового сонцестояння була запроваджена ще Гаєм Юлієм Цезарем, інформує сайт ТСН.

День зимового сонцестояння колись вважали магічним і дуже важливим. Тому існували навіть особливі традиції і повір'я. У різних культурах сприймали його по-різному. Але більшість народів вважають День зимового сонцестояння символом початку нового життя, відродження, повороту до нового. При чому, не тільки у людей, але й у всієї природи. Практично повсюди цього дня влаштовували різноманітні урочистості, зустрічі, свята та ритуали.

До слова, язичники в цей день вшановували підземного бога Карачуна. У деяких народів легенди його походження тісно переплітаються з Морозом і настанням зимових холодів. У народі існувало повір'я, що Карачун повеліває морозами, зимою та лютими хуртовинами, а його слугами вважали вовків та ведмедів. Також в народі говорили, що на Сонцеворота (так називали День зимового сонцестояння в далекі часи) ведмідь перевертається з одного боку на інший в своїй барлозі, тому половина зими вже пройшла.

Давні слов'яни саме цього дня святкували язичницький Новий рік. Існували навіть особливі ритуали, коли зі спеціальної деревини (дуб, сосна) розпалювали багаття, яке символізувало відродження сонця. На полінах обов'язково вирізали символи. Ставили в будинках і живі дерева, які прикрашали пирогами, пряниками, фруктами. На святковому столі обов'язково стояв коровай у вигляді Сонця. Вважалося, що сьогодні варто загадувати бажання, віддавати, викидати чи спалювати все непотрібне.

А у церковному календарі 21 грудня – день пам’яті мучениці Анфіси Римської. Свята жила в Римі наприкінці IV – початку V століття. Юна дівчина примусом пішла заміж за багатого вельможу. В той час цькування християн припиняються наказом Костянтина Великого. Але в релігійному середовищі виникає хибне тлумачення, яке мало назву аріанська єресь.

Коли 374 року святителем стає Амвросій Медіоланський, Анфіса йде в його учениці. Прихильники аріанської єресі намагалися будь-якими способами відвернути християн від їхньої віри. Та Анфіса не здалася. Через це одного дня її було закатовано вогнем.

Талісманом людей, народжених 21 грудня, є хризопрат. Цей камінь високо цінували ще в часи Античності. Вважається, що його носив на своєму поясі сам Олександр Македонський. Він вірив, що такий амулет принесе йому тільки перемоги. Хризопрат – це напівдорогоцінний камінь. Його особливість в тому, що на сонці зелений колір поступово тьмяніє.

21 грудня все ще триває Різдвяний піст, а тому не можна вживати м’ясо, яйця, молоко. До цього дня вважалося поганою прикметою не закінчити розпочату справу, особливо, не віддати борги. Не можна, щоб будинок був брудним. Заборонялося скупитися, особливо, якщо хтось вас щось попросив.

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:

якщо день морозний і тихий, то зима буде сніжною та м’якою;

21 грудня почути грім – до сильного вітру;

зранку цвірінькають синиці – вночі чекайте морозу;

птахи поховалися під дахом будинку, буде заметіль;

йде сніг – літо буде дощовим;

якщо почалася завірюха, то влітку чекайте багато опадів.

Фото із сайту ТСН

92 запитів за 0,234