Сьогодні Міжнародний день студента

today 17.11.2020 query_builder 17:36 remove_red_eye 87 bookmarks Новини

Міжнародний день студента відзначається 17 листопада. Нині це свято супроводжується розвагами та веселощами. Але історія його виникнення досить сумна.

Осінь 1939 року. Гітлерівська Німеччина вже захопила Польщу та Чехословаччину. Європа у вогні - Друга світова війна. В окупованій Чехословаччині 28 жовтня вирішили провести заходи до 21-ї річниці створення республіки. У Празі студенти навчальних закладів та їхні викладачі вийшли на мирну демонстрацію, щоб вшанувати становлення держави. Однак німецьке командування ухвалило рішення розігнати масове зібрання. У процесі сутичок був вбитий студент медичного факультету Ян Оплєтал, якому, власне, судилося стати символом боротьби студентства за свободу.

Яна ховали 15 листопада, і ніхто не очікував, що похорони будуть настільки велелюдними. Зібралися сотні людей, переважно студентів, і похоронна хода переросла в акцію протесту. Десятки демонстрантів були заарештовані, за два дні почалися погроми студентів, а усі чехословацькі вищі навчальні заклади були закриті до кінця війни. Зранку 17 листопада німецькі військові увірвалися до гуртожитків і арештували студентів – всього понад 1200 осіб, котрі були поміщені у концтабір Заксенхаузен. Дев'ятьох студентів стратили у в'язницях Праги.

Саме у зв'язку з цими подіями та на знак вшанування пам’яті загиблих студентів 17 листопада 1939 року на Всесвітньому конгресі студентів було проголошено Міжнародний день студентів.

А ось в Росії День студента відзначають 25 січня – на Тетянин день, адже саме цього дня 1755 року імператриця Єлизавета Петрівна підписала указ про створення Московського університету. До речі, Києво-Могилянська академія була утворена Петром Могилою значно раніше - у 1632 році.

92 запитів за 0,263