Сьогодні у християн східного обряду – Святвечір

today 06.01.2022 query_builder 08:30 remove_red_eye 524 bookmarks Новини

6 січня у християн східного обряду Святвечір. Вся родина збирається за святковим столом, їсть кутю та 12 пісних страв.

Цього дня очікують одну з найбільших та найважливіших подій в релігійному світі — народження Ісуса Христа. З самого ранку і до Святої вечері віряни притримуються суворого посту, п’ють лише воду. Тільки дітям, стареньким та хворим дозволяється їсти пісні страви в невеликій кількості, повідомляє сайт ТСН.

Подія народження Ісуса Христа описана в Євангеліє від Матвія та Луки. В Україні традиційно Святвечір святкують вдома. Вдень господиня готує 12 пісних страв, серед яких обов’язково кутя, узвар, вареники, борщ, пампушки, капуста, гриби, горох, риба. Під забороною вживання алкоголю, а також м’ясні продукти.

Обов’язково прибирають в хаті, адже на Різдво повинно бути чисто. З появою на небі першої зірки вся сім’я сідає за святковий стіл. В гості ходити було не прийнято. Цікаво, що на святковий стіл також ставили тарілки і столове приладдя для померлих родичів. Перед початком вечері господар бере ложку куті і підкидає її до стелі. Якщо прилипне хоча б кілька зернят, наступного року буде хороший урожай.

Колись під іконами ставили Дідуха — прикрасу з житнього чи пшеничного снопа, яка є символом добробуту, щастя та достатку. Довкола Дідуха наші предки колядували, а на другий день Різдва спалювали. Після Святвечора опівночі проводилася церковна служба, яку обов’язково відвідували всією родиною. Перед тим, як піти до церкви, на столі залишали ложку куті для померлих родичів. Вночі діти і дорослі починали колядувати. Для цього збиралися в групи і ходили від хати до хати, співаючи особливих обрядових пісень. Найпопулярнішою колядкою в Україні вважається “Добрий вечір тобі, пане господарю”.

У наших предків основною стравою на Святий вечір вважалася кутя. З нею було пов’язано чимало обрядів та традицій. Приготуванням страв завжди займалася господиня, поки чоловік обходив господарство, прибирав в хліві та годував домашніх тварин.

Після приготування куті, горщик обов’язково відкривали і дивилися: якщо зерна піднялися – наступного року в сім’ї буде щастя, а якщо опустилися – на біди. До куті додавали мед, волоські горіхи, товчений мак, родзинки. В основному інгредієнти змінювалися в залежності від регіонів України.

Для свят обов’язково купували горщик, адже вважалося, що кутя повинна стояти в новому посуді. Важливим був обряд “Нести кутю на покуттю”. За традицією робити це мав наймолодший хлопчик в сім’ї. Напередодні для нього виплітали спеціальні рукавички. Хлопець брав горщик із кутею до рук і промовляв: “Несу кутю на покуттю, на зелене сіно, щоб бджоли (або курчата) сіли”. А ось на Півдні України кутю несла господиня.

Щоб гарно неслися кури, діти залазили під стіл і там квоктали.

Також 6 січня в церковному календарі – день пам’яті преподобномучениці Євгенії Римської. Вона була донькою префекта Єгипту Філіпа. Хоч сам він сповідував язичницьку віру, але добре ставився до християн. Батько виховав Євгенію розумною та освіченою жінкою, давши їй всі знання, які мав сам. Зокрема, преподобномучениця вміла читати і розмовляти грецькою мовою та латиною.

Одного разу серед багатьох манускриптів в бібліотеці свого батька Євгенія знайшла писання апостола Павла. Вони так сильно вплинули на неї, що жінка вирішила прийняти християнство. Євгенія вступила до монастиря і навіть переселилася всією сім’єю до Риму.

У той період у Римі всіх дівчат та жінок за спробу долучитися до християнства засуджували до страти та страшних тортур. Це спіткало і Євгенію. В середині III століття, напередодні Різдва Христового її було страчено.

6 січня намагалися не спізнюватися до столу на Святвечір, інакше весь рік доведеться жити далеко від дому.

Наші предки намагалися не розмовляти голосно під час Святої вечері, також заборонялося виходити з дому, поки всі не встануть з-за столу.

Коли на Святвечір взяв в руки ложку, класти її назад на стіл не можна, поки не закінчиться святкування.

Їжу дозволялося запивати тільки узваром.

6 січня на Святий вечір не можна було запрошувати друзів до застілля.

Не дозволялося залишати стіл порожнім 6 січня, тому що це вважалося поганим знаком.

Кожен член сім’ї повинен скуштувати хоча б одну ложку кожної з 12 страв.

Категорично забороняється 6 січня сваритися.

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:

почалася відлига – буде поганий урожай;

а ось зоряне небо 6 січня означає, що в новому році урожай буде хорошим;

для бджолярів сприятливим знаком була заметіль на Святвечір;

а якщо небо безхмарне, то в лісі буде багато грибів.

Фото із сайт ТСН

87 запитів за 0,192