Сьогодні Яблучний Спас і свято Преображення Господнього

today 19.08.2022 query_builder 05:43 remove_red_eye 84 bookmarks Новини

На п’ятий день після Медового Спаса, а це 19 серпня, відзначають Яблучний Спас, інформує STB.UA.

Він також збігається із великим християнським святом ― Преображенням Господнім. Припадає на Успенський піст або Спасівку, проте цього дня дозволяється споживати рибу, олію та вино. Він вважається третім святом після Різдва та Великодня. Спас сягає традиціями у давні віки до приходу християнства до Київської Русі, свідченням того, що Спас символізував свято врожаю, яке асимілювало християнство, є звичай освячувати в церкві дари природи: яблука, сливи, груші, обжинкові вінки, бджолині стільники тощо. Іноді на Спаса несли до церкви також мак, моркву, цибулю, коноплю-материнку, лікарське зілля, зокрема васильки та чорнобривці.

Сьогодні також Преображення Господнє. Його почали святкувати в 4 столітті, коли був побудований перший храм Преображення Господнього. Свято пов’язане із тим, шо Ісус Христос за 40 днів до свого розп’яття на Голгофі явився своїм трьом учням в божественній сутності на горі Фавор. Християни прагнуть бути ближчими до Бога, як апостоли були близькими з Ісусом на горі. Преображення ― це одне із 12 найбільших християнських свят. Суть свята в тому, що Христос вже знав, що на нього чекає, і чим доведеться пожертвувати, та явився перед апостолами уже в божественній іпостасі. Як пишуть у Біблії, Преображення супроводжувалося також появою старозавітних пророків ― Мойсея та Ілії, які говорили з Ісусом про Його близьку долю, відхід та жертву. Усіх присутніх тоді з Христом осінила світла хмарина, і з неї почувся голос: «Це Син Мій Улюблений, що Його Я вподобав. Його слухайтеся!».

На Яблучний спас саме припадає Успенський піст, тому не можна вживати жирну їжу, міцні спиртні напої. Сьогодні не слід їсти яблука до освячення в церкві. Не займайтеся роботою, крім готування і садівництва. Також сьогодні заборонено вбивати комах. Не треба купатися у водоймах. Категорично не можна лихословити, обговорювати й засуджувати кого-небудь.

Збереглися такі народні прикмети на цей день:

антонівка вродила — наступного року хліб уродить;

який Яблучний спас – таким і січень буде;

ясна погода – зима буде холодною;

яка погода на Яблучний Спас, така буде і на Покрову (14 жовтня);

19 серпня сухий день - осінь буде без дощів, сонячний і жаркий - чекайте морозну зиму;

якщо до цього дня листя на деревах пожовкли - скоро різко похолодає.

Фото із відкритих джерел

92 запитів за 0,186