Стрітення прийшло, весну принесло

today 15.02.2021 query_builder 09:49 remove_red_eye 159 bookmarks Новини

Сьогодні Стрітення — найважливіше свято в церковному календарі цього місяця. На 40-й день від народження Христа Марія разом з Іосифом пішла до храму, щоб принести жертву очищення. Пречиста принесла пару горлиць. У храмі вона зустріла праведного Симеона, котрому провидінням була передбачена зустріч із Месією. Взявши дитя на руки, Симеон благословив його, а Богородиці сповістив про її майбутню жертву.

Наші пращури вважали Стрітення святом початку весни, роботи без світла. У цей день освячували вогонь й воду. Саме стрітенські свічки вважалися чарівними і мали назву «громниця» («громничка»). Це були своєрідні обереги - їх запалювали й ставили перед образами під час грози, щоб врятувати людей і домашню живність від грому, щоб весняна повінь не пошкодила озимину і щоб мороз не побив дерева. А ще полум’ям громниці малювали хрести на сволоку — від усього лихого, підкурювали дітям волосся — щоб грому не боялись. також ці свічки давали в руки помираючим під час читання відхідної молитви.

Цінували також стрітенську воду, набрану з-під стріхи чи освячену в церкві. Люди вважали, що ця вода допомагає від хвороб, особливо від пристріту. Нею кропили та поїли худобу. А на Слобожанщині пасічники, коли приходила пора, кропили вулики.

На Гуцульщині в цей день ворожили на врожай кукурудзи. Клали надворі яйце і чекали. Якщо воно тріскалося (бо в лютому нерідко стояли сильні морози), то слід було чекати такого великого врожаю на кукурудзу, що аж «кошниці тріскатимуться від її кількості». Коли ж яйце лишалося цілим, то це означало, що кукурудза не вродить.

Наведемо кілька стрітенських прикмет, адже наші пращури уважно стежили за погодою саме цього дня:

- Як на Стрітення зі стріх капає, ще велика буде зима;

- День Стрітення теплий і сонячний, то й весна тепла;

- Якщо на Стрітення півень води нап'ється, то на Юрія (6 травня) віл напасеться;

- Цього дня відлига — на ранню й теплу весну, сніг — на дощову, тривалу, а коли завірюха — весна буде пізня й холодна;

- Якщо в цей день не видно сонечка — чекай суворих морозів;

- Вітер на Стрітення — до врожаю плодових дерев;

- Якщо на Стрітення холодно, то вже скоро весна;

- На дахах довгі бурульки — стільки ще випаде снігу;

- Якщо вранці випав сніг — на врожай ранніх хлібів; коли ж у полудень — зернові будуть середні, а увечері — недорід.

Наші пращури казали, що на Стрітення зима зустрічається з літом. При зустрічі зима й літо сперечаються між собою — кому йти, а кому вертатися? Якщо до вечора стане тепліше — літо перемогло зиму, а якщо холодніше — зима.

Щоб дізнатися більше про традиції та звичаї українського народу радимо прочитати такі видання:

Олекса Воропай. "Звичаї нашого народу". Етнографічний нарис. "Українське видавництво", 1958;

Ілюстрована енциклопедія українського народу. Звичаї. Свята. Традиції. Упорядник І. І. Сметана. Харків, видавництво "Клуб Сімейного Дозвілля", 2012;

О. В. Ковалевський. Перлини української культури. Українські традиції. Харків, видавництво "Фоліо", 2011.

Фото із відкритих джерел

92 запитів за 0,215