Тарифи на електроенергію: які залишились пільги та що буде із субсидіями – за офіційною інформацією (є посилання на офіційні джерела)

today 22.01.2021 query_builder 12:49 remove_red_eye 376 bookmarks Новини

Торік у грудні Кабінет Міністрів постановою №1325 скасував пільгу на перші 100 кВт електроенергії на місяць, що зачепило практично всі категорії споживачів. Сильно постраждали власники будинків з електричним опаленням, багатодітні родини та дитячі будинки сімейного типу, мешканці міст у 30-кілометрових зонах біля АЕС.

Kosatka.Media пояснює, які саме зміни відбулися, що буде із «нічним» тарифом цього року, та як бути субсидіантам, у яких різко зросли платіжки за електроенергію.

Зазначимо, що перелік «пільгових» постанов, які втратили чинність внаслідок рішення уряду, наведено у постанові №15, яку НКРЕКП ухвалила 6 січня цього року.

Зокрема, право на пільгові тарифи втратили такі споживачі:

низка пільгових категорій, які мали пільгу на підставі постанови НКРЕКП №220 (від 26 лютого 2015 року) «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню», а саме:

– населення, яке живе у житлових будинках з електричним опаленням, а також населення, яке живе у багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання. Раніше діяла норма, згідно якої у період з 1 жовтня до 30 квітня при споживанні до 3000 кВт електроенергії на місяць вони платили за тарифом 90 коп/кВт, а за обсяг понад 3000 кВт – 1,68 грн/кВт. Тепер вони платитимуть по 1,68 грн/кВт незалежно від спожитого обсягу (тобто, пільгових 3000 кВт вже не існує);

– багатодітні, прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу. Раніше вони користувались тарифом 90 коп/кВт*год незалежно від спожитих обсягів. Відтепер для них встановлено тариф 1,68 грн/кВт;

– гуртожитки зі спільним будинковим лічильником. Мешканці таких гуртожитків користувалися тарифом 90 коп/кВт, а відтепер платитимуть по 1,68 грн/кВт;

- населення, яке проживає у 30-кілометровій зоні від АЕС, які мали пільгу на підставі постанови НКРЕКП №498 від 23 квітня 2012 року «Про затвердження Порядку застосування тарифів на електроенергію». Такі споживачі від скасування пільг постраждали особливо. Справа у тому, що мешканці міст, які знаходяться у 30-кілометровій зоні від АЕС (Рівненська, Хмельницька, Запорізька, Южно-Українська станції) мали 30% «екологічну» знижку на електроенергію. До того ж, вона сумувалася з пільговими 3000 кВт при переході на електричне опалення. В результаті від ціни електроенергії 90 коп/кВт віднімалися ще 30% «атомних», що в підсумку давало найвигідніший в Україні тариф 63 коп/кВт*год. Це ще більше стимулювало мешканців міст-супутників АЕС переходити на електричне опалення. Встановлення єдиного для всіх тарифу 1,68 грн/кВт для таких людей означає зростання сум у платіжках за електроенергію у 2,6 рази.

Нові правила не торкнулися власників багатозонних лічильників – встановлені для них коефіцієнти залишилися без змін. Ця норма гарантується постановою КМУ №1325 від 29 грудня 2020 року. При встановленому 2-зонному лічильнику діють такі коефіцієнти: – 0,5 тарифу з 23:00 до 7:00 (в години нічного мінімального навантаження енергосистеми); – повний тариф у інші години доби; при встановленому 3-зонному лічильнику діють такі тарифи: – 1,5 тарифу з 8-ї години до 11-ї години і з 20-ї години до 22-ї години (в години максимального навантаження енергосистеми); – повний тариф у напівпіковий період (з 7-ї години до 8-ї години, з 11-ї години до 20-ї години, з 22-ї години до 23-ї години); – 0,4 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години).

Що буде із субсидіями

У НКРЕКП пояснюють, що причин скорочення пільг може бути багато, однак споживачі, які потребують допомоги, можуть отримати їх у вигляді субсидій.

«Однією з причин скорочення, наприклад, була «пільга на пільгу». Це коли громадянам надавалась пільгова ціна (наприклад, 90 коп на 3000 кВт), а потім умовна родина мала ще й право на субсидію. Тепер пільгову ціну зняли, але люди все одно мають право на субсидію, але уже відштовхуючись від ціни кіловата 1,68 грн», – пояснила Kosatka.Media член НКРЕКП Ольга Бабій. Вона підтвердила, що у населення залишилась пільга на «нічні» тарифи.

«Тепер споживачам потрібно терміново врегулювати своє питання із субсидіями. Їм субсидії призначали за обсягами і на суму, яка була на початку цього опалювального сезону, а оскільки зараз у них збільшиться плата за споживання, то їм потрібно врегулювати це питання. Соцзахист має зробити це автоматично, але якщо цього не сталося, то людям потрібно звернутися самим і перевірити, щоб їм збільшили субсидію», – наголосила Бабій.

У НКРЕКП нагадали, що існуючий єдиний тариф для населення 1,68 грн/кВт залишається пільговим: промисловість купує електроенергію по 3,20 грн/кВт, а різницю (1,52 грн на кіловаті, що загалом щороку виливається у 40 млрд грн) покривають «Енергоатом» та «Укргідроенерго». Через це у «Енергоатомі» очікують, що за підсумками 2020 року отримають 7,6 млрд грн збитків через борги перед компанією.

Фото - Kosatka.Media

92 запитів за 0,260