Це варто побачити. Одну з найкоштовніших знахідок українські археологи знайшли 50 років тому. Золота пектораль вже майже пів століття зберігається в Києві

today 21.06.2021 query_builder 14:54 remove_red_eye 407 bookmarks Історичні паралелі, Новини

О 14:30 21 червня 1971 р. український археолог Борис Мозолевський виявив золоту пектораль вагою понад 1 кг золота. Цінну знахідку знайшли під час дослідження поховання у кургані скіфського періоду Товста Могила (Дніпропетровська область).

Це була найважливіша дата у житті Бориса Мозолевського. Про цю неймовірну мить у «Скіфському степу» Бориса Мозолевського читаємо: «Я розчистив один із сагайдачних наборів під стінкою дромосу і, згортаючи густий глиняний чамур, що вкривав долівку, відчув, як пальці щось боляче шкрябнуло (то був «гострий козячий ріг» пекторалі! – Авт.). Я побачив, як зблиснуло золото, і якимсь невідомим відчуттям збагнув, що це саме те: річ була велика і явно лежала на своєму первісному місці, не зрушена грабіжниками. На хвилю я заціпенів...». Борис Миколайович покликав колегу (Євгена Черненка) – і вони вдвох «підняли пектораль із долівки, обмили її в копанці, зробленій для стікання води, винесли до світла у вхідну яму і, як діти, почали від радості цілувати. Перед нами була річ справді небачена. Вага пекторалі 1150 грамів, діаметр 30,6 сантиметра...».

З легкої руки археолога Євгена Черненка за цим казково красивим знаком необмеженої царської влади закріпилася її нинішня назва – «пектораль». Знайдена пектораль була із золота 958-ої проби, датується вона IV ст. до н.е.

Пектораль складається з чотирьох джгутоподібних трубок, скріплених обоймами на кінцях. За допомогою штифтів до них кріпляться витончені плетіння, заправлені в обойми з орнаментами, із наконечниками у вигляді лев’ячих голів. Трубки поділяють пектораль на три напівкруглі яруси. Ці яруси заповнені скульптурками людей, тварин, рослинним орнаментом. Символічне значення багатьох зображень досі залишається нерозгаданим. За однією з численних версій, пектораль зображає уявлення давніх народів про світ.

Свою знахідку Борис Мозолевський привіз до Києва. Оскільки жив у гуртожитку, то спершу подався до авторитета - Олеся Гончара. Той назвав знахідку «поемою сонячного каменя», але відмовився її залишити у себе. Пише на своїй сторінці у Фейсбуці Ганна Черкаська.

І от українського археолога приймає перший секретар ЦК КПУ Петро Шелест. На зустрічі також були голова Інституту археології Федір Шевченко та президент АН УРСР Борис Патон. Бесіда була дуже плідною: археолог, який жив у гуртожитку, отримав трикімнатну квартиру; зарплата у 98 крб зросла до 200 крб Окрім того, 500 крб премії. Попри тиск Москви, скарб залишився у Києві (зберігається у Музеї історичних коштовностей України).

Дві третини скіфського золота у фондах Музею історичних коштовностей України — знахідки експедиції Мозолевського!

Фото зі сторінки у Фейсбуці Ганни Черкаської та з відкритих джерел

92 запитів за 0,308