У Чабанах створюється військовий музей про оборону столиці

today 20.07.2021 query_builder 10:10 remove_red_eye 872 bookmarks Новини

Музей присвячується захисникам Києва, які тримали оборону міста 72 дні у 1941 році — з липня до середини вересня. Тоді місто захищав Київський укріплений район (КиУР), народне ополчення. Саме за це столиця України отримала статус «Місто-герой», інформує «Вечірній Київ».

Музей планують збудувати у Чабанах за ініціативи територіальної громади та Міжнародної асоціації дослідників фортифікацій «Цитадель». Він буде головним, що розповідатиме про КиУР.

«Поряд з дотом №186, що нині знаходиться майже посеред селища Чабани, ми вже кілька років мріємо збудувати справжнє музейне приміщення площею 200 квадратних метрів з усіма вигодами, притаманними справжньому музею, - говорить Чабанівський селищний голова Олександр Киризлієв. – Ми вже пройшли всі земельні процедури, пов’язані з ділянкою розташування майбутнього музею, а також взяли на баланс громади дот №186 та 182 (тут нині наводимо лад). Спілкуємося з проєктантами, що створюватимуть музей й поєднають його в один комплекс з двома цими дотами. Незабаром на сесії Чабанівської селищної ради обговоримо виділення коштів на проєктування, проходження експертизи та будівництво. Громада повністю підтримує ідею, й ми хочемо створити у нас справжній музейний комплекс міжнародного рівня - музей військової історії, історії Київського укріпленого району».

Нині є ідея збудувати музей у вигляді землянки, яка сполучатиметься з наявними з передвоєнних часів підземними ходами й великим дотом.

«Для музею вже накопичили безліч експонатів, які ми зібрали в експедиціях по всьому Київському укріпрайону. Це оригінали й копії воєнних документів - німецьких й радянських, зброя, карти - по обсягу знайденого як ціла військова вантажівка. Все це довгі роки зберігалося у Чабанах», - говорить голова міжнародної асоціації дослідників фортифікацій «Цитадель» Павло Нетьосов.

Про дот-музей у Чабанах селяни дбають, як про свій будинок. Тому він у чудовому доглянутому стані.

«Ольга Іванівна живе біля 186-го доту більшу частину свого життя. У свої вісімдесят чотири, дуже активна світла жінка. Завжди на позитиві, усміхнена та весела. Коли кілька років тому працювали над відновленням доту, то головною нагородою для нас були холодний компот та духмяні пиріжки від Ольги Іванівни.

Дай Боже здоров’я та довгих років життя!», — розповідає Павло Нетьосов.

Нині існують й декілька «народних» музеїв, створених за ініціативи «Цитаделі».

З 2010 року «Цитадель» почала чистити від сміття та відновлювати доти колишнього Київського укріпленого району та відкривати народні музеї, зокрема у Юрівці, Віті-Поштовій, Чабанах, Романівці.

Ілюстрація із сайту «Вечірній Київ»

87 запитів за 0,211