У Чорнобильському реакторі відновились ядерні реакції

today 10.05.2021 query_builder 10:14 remove_red_eye 223 bookmarks Новини

Через 35 років після того, як Чорнобильська атомна електростанція вибухнула внаслідок найстрашнішої ядерної аварії в світі, реакції ділення відновилися в уранових паливних масах, похованих глибоко в зруйнованому реакторному залі.

Про це пише науковий журнал Science, інформує «Вголос».

"Це як вугілля в барбекю", – говорить хімік з ядерних матеріалів з Університету Шеффілда Ніл Хаят. Зараз українські вчені намагаються визначити, чи реакції не згаснуть самі по собі, чи вимагатимуть надзвичайних втручань для запобігання черговій аварії.

Датчики відстежують зростання кількості нейтронів, сигнал ділення, що фіксується в одному важкодоступному приміщенні. Про це повідомив минулого тижня Анатолій Дорошенко з Інституту проблем безпеки атомних електростанцій (ІПБАЕ) у Києві під час дискусій про демонтаж реактора.

"Існує багато невизначеностей, – розповів Максим Савельєв з ІПБАЕ. – Але ми не можемо виключити ймовірність [аварії]".

Також Ніл Хаят переконаний, що оскільки кількість нейтронів зростає повільно, тому, ймовірно, є ще кілька років, щоб зрозуміти, як призупинити загрозу. Будь-який засіб, який вчені придумають, буде представляти великий інтерес для Японії, яка також ліквідовує наслідки власної ядерної катастрофи 10 років тому в Фукусімі. Це подібна загроза.

До речі, привид спонтанних сплесків ядерного поділу давно переслідує Чорнобиль. Нагадаємо, коли 26 серпня 1986 р. частина активної зони реактора четвертого блоку розплавилася, уранові паливні стрижні, їх цирконієва обшивка, графітові стрижні контролю та пісок скидалися на активну зону, щоби загасити вогонь. Розплавлена лава опустилась у приміщення підвалу реакторного залу і затверділа в формаціях, що називаються паливовмісними матеріалами (ПВМ), в яких завантажено близько 170 тонн урану, а це 95% від початкового палива.

Фото - "Science"

92 запитів за 0,244