У Луків день з’їжте цибулину, щоб зміцнити здоров’я

today 20.09.2021 query_builder 06:34 remove_red_eye 469 bookmarks Новини

Сьогодні, 20 вересня, православні християни вшановують пам'ять святого праведника і мученика Созонта, а в народі свято відоме як Луків день - через початок збирання цибулі на городах. Преподобний Лука Глубокореченський (Каппадокійський) народився і жив у державі Каппадокія (територія сучасної Туреччини). Він був ігуменом, наставником обителі, що носила назву «Глибокі річки». Цей монастир був відомий своїм жорстким і суворим способом життя. Основними принципами ченців були тяжка праця протягом дня, молитви весь вільний час і мінімум їжі. Також вони активно займалися просвітницькою роботою серед місцевого населення, інформує glavcom.ua.

Ченці цієї обителі постійно несли Боже слово всім віруючим, звертали у віру язичників. Лука був найзавзятішим прихильником цих правил і найбільш побожним ченцем. Все життя він прожив при монастирі і помер від старості у віці трохи більше 90 років.

На Русі існувало безліч традицій, пов'язаних з цим святом. День вважався сумним. Бо бабине літо закінчувалося, а при чищенні цибулі у дівчат, жінок постійно текли сльози. Цибуля використовувалася для багатьох страв, солінь, заготовок. Дівчата заплітали волосся, в процесі молячись святому. Вони просили такі ж товсті золоті довгі коси, як ті, які в'яжуться з цибулин. Вважалося, преподобний Лука спеціально насилав гіркий плач, щоб дівчатам проплакатися над цибулею перед вступом у доросле життя.

Вважалося, що для зміцнення здоров'я і щоб відвести хвороби з початком осінніх холодів, 20 вересня обов'язково потрібно скуштувати цибулину. Особливим делікатесом були фаршировані м'ясом цибулини. Рецепт був простий. Цибулини обварювали в окропі, виймали серцевину, заповнювали її яловичиною або куркою. Потім запікали в печі, відварювали в бульйоні. Крім фаршированої цибулі на святкових столах красувалися цибульні супи, випічка, оладки, млинці.

У цей день наші пращури спостерігали за погодою і природою:

чорні хмари – до дощу; білі хмари – до негоди.

Журавлі високо і повільно летять – до холодної та дощової осені.

Якщо на хвойних деревах шишки низько ростуть, то скоро вдарять морози, якщо вони ростуть високо, то зима буде пізньою, якщо шишки закриваються і стають щільними, то наближається негода.

Щоб бути здоровим і сильним, в цей день потрібно обов'язково з'їсти цибулю.

Якщо ввечері в будинок останнім увійде чоловік, то весь рік всі в сім'ї не хворітимуть.

Сьогодні не можна давати чи позичати гроші та хліб. Дівчаткам не можна 20 вересня дарувати ляльок, інакше в заміжжі вони будуть безплідними. Не варто в цей день йти свататися, бо результат справи буде невдалим.

День янгола сьогодні відзначають Іван, Лука, Макар.

Фото із сайту glavcom.ua

92 запитів за 0,206