В Україні обговорюється питання запровадження надзвичайного стану у прикордонних областях

today 15.11.2021 query_builder 17:19 remove_red_eye 356 bookmarks Новини

Нагадаємо, що Київська, Волинська, Рівненська, Житомирська та Чернігівська області України межують з Білоруссю. Й нині ведуться розмови про запровадження в них надзвичайного стану в окремих місцевостях на 60 днів у разі загострення ситуації на кордоні з Білоруссю.

УНІАН розповідає, що таке надзвичайний стан і які обмеження він передбачає.

Надзвичайний стан – це особливий правовий режим, який може тимчасово запроваджуватися в Україні або на її окремих територіях при виникненні техногенних або природних надзвичайних ситуацій "характеру не нижче загальнодержавного рівня".

Надзвичайний стан вводиться, зокрема, для забезпечення безпеки й здоров'я громадян, відновлення правопорядку при силовій спробі захоплення держвлади й захисту конституційного ладу України.

При введенні НС відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування надаються особливі повноваження, а також допускається тимчасове обмеження конституційних прав і свобод людини та громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб для запобігання загрозі.

Надзвичайний стан в Україні або на окремих її територіях вводиться указом Президента, який підлягає затвердженню Верховною Радою протягом двох днів з моменту звернення президента України.

До речі, відповідно до статті 4 профільного закону, епідемії та панзоотії, які створюють загрозу населенню, можуть бути підставою для введення надзвичайного стану. У такому разі пропозиції про його введення Президентові подає уряд.

Згідно із законодавством, режим надзвичайного стану дає підстави для запровадження низки заходів:

• встановлення особливого режиму в'їзду та виїзду, а також обмеження свободи пересування територією, де запроваджується надзвичайний стан;

• обмеження руху транспортних засобів та їхній огляд;

• посилення охорони громадського порядку та об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;

• заборони проведення масових заходів, крім заходів, заборона на проведення яких встановлюється судом;

• заборони страйків;

• примусового відчуження або вилучення майна у юридичних і фізичних осіб.

До слова, 14 листопада міністр внутрішніх справ Денис Монастирський на брифінгу після наради щодо захисту державного кордону заявив, що в прикордонних областях України можуть ввести надзвичайний стан у разі загострення ситуації на кордоні з Білоруссю.

Фото із сайту УНІАН

92 запитів за 0,211