Якими будуть райдержадміністрації – Кабмін та ОДА узгоджують позиції

today 10.08.2020 query_builder 08:28 remove_red_eye 214 bookmarks Новини

Днями відбулася онлайн-нарада з питань територіальної організації влади, на якій заступник міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода наголосив, що облдержадміністрації мають надати пропозиції щодо утворення, ліквідації та реорганізації районних державних адміністрацій, їхніх структурних підрозділів, чисельності працівників, а також розрахунки на їх утримання.

«Очікуємо, що восени Верховна Рада прийме Проєкт Закону №3651, який дасть Уряду можливість прийняти рішення про реорганізацію районних адміністрацій. Крім того, плануємо у вересні внести до парламенту законопроєкт про місцеві державні адміністрації, який впорядкує та розмежує функції обласних і районних держадміністрацій. Отже вже зараз спільно з ОДА маємо підготувати усі пакетні рішення, які будуть потрібні для виконання згаданих законів», - розповів В. Негода.

Варто зазначити, що до внесення змін до Конституції реформа територіальної організації влади відбуватиметься в рамках чинного Основного закону, тож значних змін у статусі та повноваженнях місцевих держадміністрацій не буде. «Зміни до Конституції, проєкт яких зараз фіналізують, найшвидше можуть буди прийняті у лютому наступного року. Лише після того ми зможемо говорити про зміну статусу місцевих державних адміністрацій. Поки ж ми маємо діяти в чинному правовому полі - змінювати структуру, впорядковувати та розмежовувати деякі функції місцевих державних адміністрацій, але не змінювати основні повноваження ОДА та РДА, прописані в Конституції», - зазначив урядовець.

Приміром, РДА і надалі виконуватимуть делеговані повноваження райрад, якщо ті будуть створені у нових районах. «Чи будуть районні ради, залежить від рішення ЦВК. І вже за декілька днів ми дізнаємося, чи призначить Комісія перші вибори районних рад у новому районному поділі. Якщо це станеться, орієнтуємося, що реорганізувати РДА треба до грудня поточного року. Бо новообрані наприкінці жовтня районні ради у нових районах в листопаді проведуть перші сесії, а вже в грудні потрібно буде затверджувати районні бюджети, вирішувати інші питання. Отже до того моменту мають бути створені районні державні адміністрації», - надав пояснення заступник міністра.

Якщо не будуть оголошені вибори у районні ради нових районів, тоді ці строки, за словами Негоди, не критичні. «Але і затягувати з реорганізацією РДА не потрібно, бо невизначеність демотивує працівників адміністрацій і точно не допомагає створити ефективну владу на місцях», - наголосив заступник міністра.

В. Негода озвучив представникам облдержадміністрацій дві пропозиції, які слід врахувати, коли готуватимуться проєкти видатків держбюджету наступного року на РДА.

«Перша пропозиція - на певний час зберегти в окремих райцентрах старих районів, там, де необхідно, територіальний підрозділ РДА нового району. Особисто моя позиція – це необхідно зробити, щоб різкими змінами не нашкодити, в першу чергу громадянам, які потребуватимуть певних особливих соціальних послуг, що надаватимуть РДА.

Друга пропозиція – зберегти центри надання адміністративних послуг у тих райдержадміністраціях, де в райцентрах громади поки не мають власних ЦНАП, щоб у людей не виникли проблеми з отриманням адмінпослуг. А основна задача – за 2020-2021 роки - забезпечити організацію ЦНАПів в кожній з 1470 громад», - підкреслив В. Негода.

Заступник міністра повідомив, що пропонується розділити функції РДА нових районів на три основних блоки:

1. Координаційний – координація діяльності усіх територіальних підрозділів ЦОВВ, що працюють на території району. Передбачається, що роль РДА у розвитку територій посилиться, бо повноваження територіальних підрозділів ЦОВВ з наступного року поширюватимуться на територію, що співпадатиме з територією району.

2. Забезпечення законності. РДА допомагатимуть, особливо новоутвореним громадам, на стадії формування їх органів, реєстрації, ресурсного забезпечення, а також надаватимуть консультації, щоб органи місцевого самоврядування не припускалися помилок, не порушували свідомо чи несвідомо законодавство при ухваленні рішень.

3. Виконання делегованих повноважень райрад. «Поки що ми беремо за базовий варіант утворення районних рад в нових районах і наділення їх конкретними, хоча і значно меншими, ніж до цього функціями, з пропозиціями щодо яких можна ознайомитися у законопроєкті (на порталі Децентралізація)», - зазначив заступник міністра.

«Спільно маємо зробити так, щоб район став не декоративним, не просто формальним, а дієвим рівнем організації влади на місцях, який виконує велику кількість конкретних завдань, покладених на виконавчу владу, де працюють висококваліфіковані і високооплачувані фахівці, здатні приймати рішення, застосовувати сучасні підходи для розвитку територій, надавати якісні послуги бізнесу і громадам», - підсумував В. Негода.

92 запитів за 0,252