Життя після пандемії. Як прийняти нову реальність

today 16.07.2021 query_builder 05:26 remove_red_eye 245 bookmarks Здоров'я, Новини

Більше року світ живе в умовах карантинних обмежень та самоізоляції. Хтось пережив цей період складніше, хтось легше. З чим доведеться зіткнутися людям у найближчому майбутньому розглянемо нижче.

Перша хвиля карантину в Україні була прогнозована, але тим не менш психологічно травматичною.

Ізоляція від соціального життя, економічна криза, певні втрати викликали у людей регресивні способи реагування. Кожен залишився один на один із своїми проблемами і вирішував їх, як міг. Це ні добре, ні погано. Це певна даність тому, що сталося. Пережили, вижили, справились.

Поступово наступає новий час. Вихід із ізоляції. Суспільство скучило за соціальним життям, спілкуванням, контактами наживо. Рівень стресу знову значно зросте. Можливі форми перенасичення соціальною активністю, імпульсивне невпинне витрачання коштів і часу впусту, реактивна агресивна реакція на інших людей. Адже багатьом уже хочеться просто розслабитися, повернутися у звичну колію. Але так, як було раніше, уже не буде. Світ став іншим, ми всі змінилися.

У цьому переході до нового життя без пандемії можливі хвилювання та розгубленість. Що ж робити далі? Як обрати свій новий шлях? Чим зайнятися, як будувати життя у зміненій реальності? Рівень тривоги знову може зрости. Можливі депресивні стани.

Коли психіка уже настільки вимотана тим, що відбувається, то не залишається нічого іншого, як відключитися від почуттів. Іноді депресія - один із способів просто зберегти себе. Не варто себе лаяти чи звинувачувати у цьому стані. Співчуття, розуміння і прийняття себе допоможуть із меншими втратами вийти з депресії.

Під час карантину руйнувались стосунки. При виході з пандемії хвиля розлучень може повторитися. Адже імпульсивні реакції на оточуючих поновляться. Якщо ці стосунки вам важливі, то не слід поспішати. Можливо, варто переглянути їх формат, побутові обов'язки, намагатися почути, що саме стоїть за невдоволенням партнера. Прислухайтесь до себе, чи є ще бажання вкладати у стосунки психологічні та матеріальні ресурси. Врешті-решт, можливо, треба відвідати сімейного терапевта. Це інвестиція у щасливе спільне майбутнє.

Також можуть із новою силою актуалізуватися залежності. Нейронні зв'язки залежних людей достатньо сильні. Витримати нове напруження, коли психічні сили закінчуються, складно. Але у світі постійно буде щось відбуватися, кризи незворотні. Курс реабілітації, вивчення себе, своїх реакцій, читання відповідної літератури і регулярна терапія - дієві засоби у боротьбі із залежністю, щоб вийти на новий якісний рівень життя.

Важливо під час цього переходу приділити увагу своїм тілу і психіці. Надлишок активності і нової інформації підвищить рівень стресу. У такі моменти дихання поверхневе, переривисте, відбувається значний викид адреналіну та кортизолу (гормону стресу).

Це найпростіша реакція рептильного мозку на небезпеку. Все нове досить часто викликає тривогу і страх. Відповідно важливо дихати. Глибоко повільно видихаючи протягом дня. Відновлюючи стресостійкість організму. Слід застосовувати дихальні практики вранці та увечері, перед важливими нарадами, переговорами, іншими доленосними для вас подіями.

Пити достатню кількість чистої води. Вона допомагає вивести із організму токсини, залишки кортизолу. Тим більше зараз, у літній період.

Медитативні практики та йога - також чудовий спосіб відчути своє тіло, заземлити його. Не обов'язково йти до професійного гуру. В мережі достатньо інформації, як правильно робити асани. Головне, відчувати своє тіло. Це допоможе заспокоїти розум, тіло, нервову систему.

Через перенапругу нервової системи рівень роздратованості та агресії може бути вище. Корисно зайву агресію направити на активні тренування. Наприклад, зайнятися боксом, бігом, важкою атлетикою. Після цього організм виділить більше окситоцина, гормону щастя.

Участь у командних видах спортивних ігор після зняття обмежень і з дотриманням заходів безпеки допоможе повернути приналежність до суспільства, об'єднає з іншими і знизить рівень переживання самотності.

Найкраще, що зараз можна зробити - визнати зміни. Дайте собі можливість освоїтися, оглядітися, не поспішайте. Дайте організму та психіці стільки часу, скільки знадобиться їм для перебудови. Комусь буде достатньо кількох місяців, а комусь і кількох років.

Гештальт-терапевт Віка Александрова

для журналу Київщини "Корисний формат. Нове передмістя"

90 запитів за 0,230