1 березня – традиції, заборони, народні прикмети, прогноз погоди

today 01.03.2023 query_builder 07:32 remove_red_eye 101 bookmarks Новини

У Київській Русі до 14 століття Новий рік відзначали 1 березня. Про це є безліч свідчень в українському фольклорі. Наприклад, знаменита різдвяна пісня «Щедрик, щедрівочка» раніше була українською народною новорічною піснею і виконувалася навесні. Саме тому в пісні "прилетіла ластівонька", адже навесні ластівки повертаються із зимівлі.

У дохристиянські часи наші предки в цей день шанували Бога весняного сонця Ярилу. Українці називали його Благовісник або Великий Грім. За давніми повір'ями, він відповідав за весняне тепло і за урожай.

У наших предків саме навесні починався новий рік, адже весна була початком життєвого циклу. Навесні починали висаджувати урожай, який прогодує людей протягом року.

У день Ярила вагітні жінки виходили грітися на сонці і вмивалися талою водою, щоб дитина народилася здоровою. В цілому тала вода в цей день вважається цілющою.

У давнину, якщо вранці на 1 березня випадав сніг, то дітей відправляли розчищати стежки - щоб росли здоровими і щасливими. Також в цей день набирали та заносили в дім трохи снігу. Коли він танув, то всім потрібно було вмитися цією водою - згідно з прикметою, тала вода з весняного снігу надавала чистоту і особливу силу.

Якщо сніг вже зійшов з полів - в цей день виганяли пастися домашню худобу.

Не варто сьогодні ображати інших та робити погані вчинки. Також не можна цього дня просити вибачення не від щирого серця, тому що можна накликати на себе біди. Церква забороняє лаятися, лихословити, сваритися.

А ще не бажано прибирати чи займатися іншою фізичною працею.

Також в цей день не радили позичати гроші - чужий борг принесе в дім проблеми. 1 березня не шили і не в'язали, бо вважалося, що рукоділля буде невдалим. Після заходу сонця 1 березня не можна стригти нігті, інакше бути біді.

У цей день не можна їсти м'ясо, яйця і молочні продукти, оскільки триває піст.

Невдалий день для рибної ловлі.

У цю дату не можна залишати багаття без нагляду, щоб пожежі не було.

Погода в цей день буває підступна, а тепло - непостійним. Не можна виходити на вулицю без шапки і в легкому одязі, інакше застудитеся.

Збереглися такі народні прикмети на цей день:

якщо 1 березня йде сніг - буде багатий урожай;

сонячний і ясний день - весна буде теплою і ранньою;

якщо вітер теплий, то літо буде сирим і дощовим;

туман випаде - чекайте негоди;

голосно кричить зяблик чи каркає ворона — будуть холоди;

на льоду водойми хлюпає вода — чекайте на теплі дні.

ясне небо протягом дня - до теплого березня;

хмари високо пливуть - до гарної погоди.

якщо пішов сніг або дощ, то весь березень буде дощовим;

побачити ластівку 1 березня - до ранньої весни і раннього врожаю овочів;

якщо прогримів грім, то погода незабаром погіршиться, але в цілому березень буде теплим.

На Київщині сьогодні буде хмарно з проясненнями, без опадів. Швидкість північно-західного вітру - 7-12 м/с. Температура повітря в Київській області вночі 2-7° морозу, а вдень 0-5° тепла. В Києві вночі - 3-5° морозу, а вдень - +2-4°.

Фото з відкритих джерел

87 запитів за 0,171