11 січня у народному календарі називається Страшним днем. Весь період Святок, тобто, дванадцять днів від Різдва до Хрещення, вважався у народі роздоллям для нечистої сили, але в Страшний день докладали додаткових зусиль, щоб уберегтися від її витівок. У народі вірили, що цього дня нечиста сила вирує особливо несамовито.
Цьому дню було присвячено безліч страшних історій, які надвечір розповідали дітям упереміж з казками. Також було заведено загадувати дітям загадки. Починали з пізнавальних серйозних загадок (про природу, довкілля, працю), а потім переключалися на жартівливі загадки про домашніх тварин і предмети побуту.
Цього дня особливо старанно намагалися оберігати від злих сил дітей. Традиція ця склалася на згадку про невинних немовлят, "у Віфлеємі Іродом побитих". А поки батьки розповідали дітям історії та казки і загадували загадки, у хлопців і дівчат проходили посиденьки.
Також за старих часів в Страшний день слов'яни розпалювали багаття біля будинку - вірили, що до житла, де палає вогонь, нечиста сила не підійде. Молилися за здоров'я малюка в церкві.
Дівчата 11 січня збиралися разом і ворожили - вірили, що саме в цей день передбачення будуть особливо правдивими. Все тому, що період святок - магічний час, коли всі загадані бажання і отримані відомості від Всесвіту збуваються.
Наші предки в цей день намагалися не гуляти на самоті, особливо в безлюдних місцях. Також не можна було нікому бажати здоров'я - все трапиться навпаки. Уникайте страждань, не скаржтеся на життя, не затівайте конфліктів і не беріть участь в суперечках.
11 січня не можна ходити в ліс. Оскільки в цей день по землі ходить нечисть, то намагалися без великої потреби з дому не виходити.
Не варто випускати з дому дітей. Забороняється братися за важливі справи, бо в цей день нічого доброго не вийде.
Збереглися такі народні прикмети на цей день:
тепла погода - весна буде ранньою;
хуртовина і заметіль - до холодного літа;
зірки мерехтять на небі - скоро вдарять морози;
сніг падає великими пластівцями - до потепління.
якщо хмари по небу низько пливуть, то очікується холоднеча;
північний вітер і безхмарне небо — до холодів.
заметіль обіцяє похмурий липень;
кінь спить стоячи – до морозної погоди, якщо ж тварина лягла на землю, то невдовзі відлига.
дим йде стовпом – до холодів, стелиться по землі – до снігу або дощу;
ліс гудить – до теплих днів.
На Київщині протягом усього дня небо буде вкрите хмарами. Нічний дрібний сніг продовжиться вранці, але до середини дня він повинен припинитися. Температурні показники становитимуть -4°-6° морозу вдень, до - 8°-10° вночі.
Фото - з відкритих джерел