11 січня – традиції, заборони, народні прикмети, прогноз погоди

today 11.01.2023 query_builder 08:05 remove_red_eye 130 bookmarks Новини

11 січня у народному календарі називається Страшним днем. Весь період Святок, тобто, дванадцять днів від Різдва до Хрещення, вважався у народі роздоллям для нечистої сили, але в Страшний день докладали додаткових зусиль, щоб уберегтися від її витівок. У народі вірили, що цього дня нечиста сила вирує особливо несамовито.

Цьому дню було присвячено безліч страшних історій, які надвечір розповідали дітям упереміж з казками. Також було заведено загадувати дітям загадки. Починали з пізнавальних серйозних загадок (про природу, довкілля, працю), а потім переключалися на жартівливі загадки про домашніх тварин і предмети побуту.

Цього дня особливо старанно намагалися оберігати від злих сил дітей. Традиція ця склалася на згадку про невинних немовлят, "у Віфлеємі Іродом побитих". А поки батьки розповідали дітям історії та казки і загадували загадки, у хлопців і дівчат проходили посиденьки.

Також за старих часів в Страшний день слов'яни розпалювали багаття біля будинку - вірили, що до житла, де палає вогонь, нечиста сила не підійде. Молилися за здоров'я малюка в церкві.

Дівчата 11 січня збиралися разом і ворожили - вірили, що саме в цей день передбачення будуть особливо правдивими. Все тому, що період святок - магічний час, коли всі загадані бажання і отримані відомості від Всесвіту збуваються.

Наші предки в цей день намагалися не гуляти на самоті, особливо в безлюдних місцях. Також не можна було нікому бажати здоров'я - все трапиться навпаки. Уникайте страждань, не скаржтеся на життя, не затівайте конфліктів і не беріть участь в суперечках.

11 січня не можна ходити в ліс. Оскільки в цей день по землі ходить нечисть, то намагалися без великої потреби з дому не виходити.

Не варто випускати з дому дітей. Забороняється братися за важливі справи, бо в цей день нічого доброго не вийде.

Збереглися такі народні прикмети на цей день:

тепла погода - весна буде ранньою;

хуртовина і заметіль - до холодного літа;

зірки мерехтять на небі - скоро вдарять морози;

сніг падає великими пластівцями - до потепління.

якщо хмари по небу низько пливуть, то очікується холоднеча;

північний вітер і безхмарне небо — до холодів.

заметіль обіцяє похмурий липень;

кінь спить стоячи – до морозної погоди, якщо ж тварина лягла на землю, то невдовзі відлига.

дим йде стовпом – до холодів, стелиться по землі – до снігу або дощу;

ліс гудить – до теплих днів.

На Київщині протягом усього дня небо буде вкрите хмарами. Нічний дрібний сніг продовжиться вранці, але до середини дня він повинен припинитися. Температурні показники становитимуть -4°-6° морозу вдень, до - 8°-10° вночі.

Фото - з відкритих джерел

87 запитів за 0,204