15 травня – день Бориса і Гліба – князів, які прийняли мученицьку смерть

today 15.05.2022 query_builder 07:15 remove_red_eye 112 bookmarks Новини

Саме цього дня, 15 травня, їх мощі перенесли до храму у Вишгороді, пише tsn.ua.

Борис і Гліб були братами та синами київського князя Володимира Святославовича, який також відомий як рівноапостольний князь Володимир. Народилися вони незадовго до хрещення Київської Русі. В дитинстві, які і всі діти князів, отримали гарну освіту, а також читали чимало релігійної літератури, хотіли присвятити своє життя Господу. 1015 року старший брат Святополк убив своїх братів Бориса і Гліба через побоювання, що вони можуть стати його конкурентами у боротьбі за київський престол, яка розпочалася після того, як Володимир Святославович відійшов у вічність.

Борис і Гліб знали, що старший брат хоче їх убити. Однак вони вирішили не переховуватися, а смиренно прийняти смерть від братовбивці. Спочатку Святополк вбив Бориса. Сталося це біля річки Альти. Через деякий час у гирлі річки Смядині (недалеко від Смоленська) було вбито і Гліба.

Церква зарахувала князів Бориса і Гліба до лику святих за їх мученицьку смерть від одновірців. Більше того, вони стали першими за часів Київської Русі святими, яких канонізували до лику мучеників-страстотерпців. 15 травня як дата вшанування пам'яті Бориса і Гліба була вибрана не випадково. Саме цього дня їх мощі перенесли до храму у Вишгороді.

Традиції

Наші предки вірили, що саме цього дня починали співати справжні передвісники тепла - солов'ї. До цього дня українці намагалися закінчити всі роботи в полі та на городі. А ще в день пам'яті Бориса і Гліба часто купували дрібну домашню живність, курчат, поросят. Вважалося, що тоді покупка буде хорошою.

День Бориса і Гліба особливо шанувався серед торговців та купців, адже вважали, якщо сьогодні у них гарна виручка, то успіх буде супроводжувати весь рік поспіль.

Також в день Бориса і Гліба намагалися душевно поговорити з близькою людиною, з якою важко було знайти спільну мову в інші дні. А якщо вам потрібно звернутися до свого начальства, краще зробити це саме 15 травня, тоді можна не боятися відмови.

Фото із сайту ТСН

92 запитів за 0,157