Другий день Великодніх свят – Світлий понеділок. В цей день продовжується возвеличення подвигу Христа, що переміг смерть і пекло. Після Божественної Літургії духівництво разом із вірянами проходять навколо храму. Процесія заходить в усі чотири кути і сповіщає Євангеліє на чотири сторони світу, лунають святкові дзвони, пише сайт Ближче до Бога.
Інші назви Світлого понеділка – Поливаний, Обливаний, Волочильний – походять від ритуалів зустрічі весни, пробудження природи. Найбільш поширеною традиція обливати хлопцями дівчат водою є в західних регіонах країни. Дівчина, зі свого боку, повинна була подарувати залицяльнику крашанку. Обливання чистою холодною водою має значення очищення тіла і душі і відсилає нас до обряду Хрещення. В деяких країнах Європи також існують схожі звичаї: обливання себе, інших людей, а подекуди і будинків, чистою джерельною водою як символ весняного очищення.
Назва Волочильний понеділок пов’язана з традицією ходити в гості до родичів, односельців, пригощати один одного великодніми смаколиками, освяченими у церкві напередодні. “Христос воскрес!” – вітаються люди в цей день і обмінюються писанками. Діти відвідують своїх хрещених батьків, дідусів і бабусь, несуть їм калачі та крашанки. Ті, в свою чергу, пригощають малих печивом, цукерками, домашніми ковбасами.
Ще одним проявом святкового настрою стали гаївки у супроводі дівочих хороводів.
Також 17 квітня вшановується ікона Геронтисса.
Ікона "Стариця" або "Геронтисса" знаходиться на Афоні в Греції й вважається чудотворною. Згідно з давнім переказом, перше диво сталося під час будівництва монастиря на Афоні: кілька ночей поспіль з місця, де йшло будівництво, пропадала ікона й робочі інструменти - їх знаходили недалеко, але в іншому місці. Зрештою стало ясно, що Пресвята Володарка хоче, щоб монастир побудували там, де вона підказує. Так і вчинили, пише unian.ua.
Друге диво сталося в самому монастирі: старець-ігумен перед смертю попросив священника причастити його, але той не сильно поспішав. Тоді від чудотворної ікони у вівтарі почувся голос - він велів священнику негайно виконати прохання. Після цього випадку ікону вважають покровителькою старих, і вона отримала назву "Геронтисса".
Від образу відбувалося і багато інших чудес: ікона виліковувала від різних хвороб, в тому числі й дуже важких, зцілювала від безпліддя, допомагала при пологах.
17 квітня - преподобного Йосипа Піснописця
Преподобний Йосип Піснописець народився на Сицилії. У 15 років він пішов у монастир і став пресвітером, а після поїхав до Константинополя, де зі святим Григорієм Декаполітом боровся з єрессю і проповідував іконошанування. Пізніше Йосипа відправили до Папи Римського - просити про допомогу в боротьбі проти єретиків, але Піснописця по дорозі викрали і кинули до в'язниці на Криті.
Через 6 років він був чудесним чином звільнений, побудував церкву в ім'я святителя Миколая і заснував монастир, а пізніше звів храм в ім'я апостола Варфоломія. Маючи поетичний талант, Йосип написав канон апостолу Варфоломію, а згодом понад 300 церковних гімнів - більше ніж будь-хто з піснеспівів.