У народі Агафію вважали покровителькою худоби, яка допомагала берегти головних сільських годувальниць - корів. Також святу Агафію вважали заступницею від пожежі. У день її пам'яті у церкві освячували хліб з сіллю. У разі пожежі, щоб вогонь пішов подалі, їх кидали у вогонь або в поле.
У разі падежу худоби і для того, щоб йомуго запобігти в день Агафії, як і у Власів день (24 лютого), проводили обряд оборювання села. Усі жінки з розпущеним волоссям і одягнені в одні сорочки збиралися таємно вночі. Вони брали до рук хто косу, хто палицю, хто сковороду. Одну з вдів запрягали в соху і вдягали на неї хомут без шлейки. Потім робили процесію навколо селища. Землю підривали так, щоб пласти відлітали убік від села. З собою брали півня, кішку і собаку.
Ще на Агафії поминали померлих родичів і захищали хату від нечисті. Увечері зачиняли труби, замазували їх глиною і палили будяки, щоб нечисть не влетіла у трубу і не залишилася в будинку.
Сон, що приснився у ніч на 18 лютого, виповниться протягом 20 днів. Про те, що вам наснилося, нікому не розповідайте. А ось сновидіння, побачене вдень на Агафії Коровниці, виповниться лише через рік. Повідомляти про побачене у царстві Морфея теж нікому не варто.
Особливо уважно предки слідкували цього дня за домашньою худобою. Не можна було її ображати чи бити. Особливо важливою вважалася корова. Вірили, що інакше у неї пропаде молоко. Після заходу сонця намагалися не визирати у вікно, щоб не накликати на оселю нечисту силу.
Збереглися такі народні прикмети на 18 лютого:
якщо погода тепла, то сильних холодів вже не буде;
мороз в цей день – до спекотного і посушливого літа;
йде сніг — до потепління.
Як повідомляє Український гідрометцентр, на Київщині 18 лютого хмарно, вночі помірний мокрий сніг, на дорогах ожеледиця; вдень невеликий дощ. Вітер південно-західний, західний, 7-12 м/с. Температура по області вночі від 2°С тепла до 3°С морозу, вдень близько 4-9°С тепла; у Києві вночі близько 0°С, вдень 6-8°С тепла.
Фото з відкритих джерел