Православна церква 20 лютого вшановує пам'ять святих мучеників Нікомідійських. 1003 людей було порубано воїнами за християнську віру.
Стародавнє місто Нікомідія стало місцем подвигу для багатьох християнських мучеників. Святі мученики, що в Нікомідії постраждали, були слугами чотирьох сановників Васса, Євсевія, Євтихія і Василида, які разом зі своїми дружинами постраждали за Христа в 303 році за імператора Діоклетіана (284-305).
Після мученицької смерті своїх панів слуги вирішили наслідувати їхній приклад і теж почали сповідувати християнство.
Не схилившись на вмовляння й обіцянки нагороди, всі вони, 1003 людини, з дружинами та малими дітьми, були порубані воїнами, які оточили їх тісним кільцем, тож ніхто з них не залишився живим.
Щорічно 20 лютого віряни вшановують пам’ять грецького ченця Луки Елладського – засновника монастиря Осіос Лукас.
За переказами, преподобний Лука (896-953 рр.) був родом з Касторії (Ерміонія). Він дотримувався строгого аскетизму у всьому, що стосувалося особисто його, а до навколишніх завжди виявляв щедру доброзичливість. Був відомий як духовний наставник, хоча і не мав духовного сану. У свої 14 років він прийняв життя ченця, а під кінець життя оселився на схилах гори Гелікон, де навколо нього утворилася громада. Тут, разом зі своїми послідовниками, преподобний Лука збудував невеликий монастир, де займався благими справами – зцілював хворих від душевних і тілесних мук.
А ще 20 лютого віряни вшановують пам'ять святителя Парфенія, єпископа Лампсакійського. Святий жив у першій половині 4 століття, за часів, коли християнство межувало з агресивним язичництвом, і поширення істинної віри було справжнім подвигом.
Милосердя святого Парфенія було настільки велике, що він ніколи нікому не відмовляв в зціленні – до нього йшли багато городян і мандрівників. Святитель прожив довге життя і помер мирною смертю в довіреному йому місті, де і був похований з великими почестями.
Фото з відкритих джерел