20 лютого – день пам’яті святих мучеників Нікомідійських, Луки Елладського, святителя Парфенія

today 20.02.2023 query_builder 07:01 remove_red_eye 66 bookmarks Новини

Православна церква 20 лютого вшановує пам'ять святих мучеників Нікомідійських. 1003 людей було порубано воїнами за християнську віру.

Стародавнє місто Нікомідія стало місцем подвигу для багатьох християнських мучеників. Святі мученики, що в Нікомідії постраждали, були слугами чотирьох сановників Васса, Євсевія, Євтихія і Василида, які разом зі своїми дружинами постраждали за Христа в 303 році за імператора Діоклетіана (284-305).

Після мученицької смерті своїх панів слуги вирішили наслідувати їхній приклад і теж почали сповідувати християнство.

Не схилившись на вмовляння й обіцянки нагороди, всі вони, 1003 людини, з дружинами та малими дітьми, були порубані воїнами, які оточили їх тісним кільцем, тож ніхто з них не залишився живим.

Щорічно 20 лютого віряни вшановують пам’ять грецького ченця Луки Елладського – засновника монастиря Осіос Лукас.

За переказами, преподобний Лука (896-953 рр.) був родом з Касторії (Ерміонія). Він дотримувався строгого аскетизму у всьому, що стосувалося особисто його, а до навколишніх завжди виявляв щедру доброзичливість. Був відомий як духовний наставник, хоча і не мав духовного сану. У свої 14 років він прийняв життя ченця, а під кінець життя оселився на схилах гори Гелікон, де навколо нього утворилася громада. Тут, разом зі своїми послідовниками, преподобний Лука збудував невеликий монастир, де займався благими справами – зцілював хворих від душевних і тілесних мук.

А ще 20 лютого віряни вшановують пам'ять святителя Парфенія, єпископа Лампсакійського. Святий жив у першій половині 4 століття, за часів, коли християнство межувало з агресивним язичництвом, і поширення істинної віри було справжнім подвигом.

Милосердя святого Парфенія було настільки велике, що він ніколи нікому не відмовляв в зціленні – до нього йшли багато городян і мандрівників. Святитель прожив довге життя і помер мирною смертю в довіреному йому місті, де і був похований з великими почестями.

Фото з відкритих джерел

87 запитів за 0,212