20 вересня православні християни вшановують пам'ять святого праведника і мученика Созонта, розповідає УНІАН.
Созонт був пастухом, але цікавився християнством і читав Святе Письмо. Разом з цим, він просвіщав інших людей і вчив їх вірі. Одного разу він увірвався в язичницький храм, відламав руку золотого ідола і розламав її на кілька частин. Залишки роздав жебракам. Потім прийшов до правителя, заявивши, що переконався в безсиллі їх бога, так як, якби він був сильний, то не дав би себе так принизити. За це Созонта довго мучили залізними батогами, а після - вбили. Також 20 вересня - день пам'яті святителя Іоанна.
Іоанн з дитинства виховувався в страху перед Господом, потім став священиком, але обтяжувався такої відповідальності, тому прийняв чернечий постриг і став вести закритий спосіб життя. Через деякий час помер єпископ, а народ забажав, щоб його місце зайняв Іоанн.
Коли на місто напав князь Андрій Боголюбський, святитель Іоанн молився Пресвятій Богородиці про захист, і вона почула його. Вороже військо втратило сили, а городяни змогли захистити свої будинки.
Будучи єпископом, Іоанн багато допомагав жебракам і хворим, заснував дві обителі і кілька храмів. Навіть незважаючи на те, що за свою любов до Бога він мало не загинув від рук людей, Іоанн все одно продовжував їх любити. Вирушаючи в останню путь, прийняв схиму і помер у похилому віці. А же сьогодні - день пам'яті мученика Макарія.
Молодий хлопець ріс у родині благочестивих християн, в юному віці вступив до монастиря, де багато молився і читав священні книги. У 1557 році став настоятелем Овручівської обителі, терпів багато бід від поляків і католиків. Коли вони розорили його обитель, Макарій подався в Київську лавру, потім став настоятелем в Коневській обителі. Мав дар передбачень і чудотворення, був убитий турками.
Преподобний Лука Глубокореченський (Каппадокійський) народився і жив у державі Каппадокія (територія сучасної Туреччини). Він був ігуменом, наставників обителі, що носила назву «Глибокі річки». Цей монастир був відомий своїм жорстким і суворим способом життя. Основними принципами ченців були тяжка праця протягом дня, молитви весь вільний час і мінімум їжі. Також вони активно займалися просвітницькою роботою серед місцевого населення, повідомляє «Главком».
Ченці цієї обителі постійно несли Боже слово всім віруючим, звертали у віру язичників. Лука був найзавзятішим прихильником цих правил і найбільш побожним ченцем. Все життя він прожив при монастирі і помер від старості у віці трохи більше 90 років.
На Русі існувало безліч традицій, пов'язаних з цим святом. Цей день вважався сумним. По-перше, тому що бабине літо закінчувалося. По-друге, при чищенні цибулі у дівчат, жінок постійно текли сльози. Цибуля використовувалася для багатьох страв, солінь, заготовок. Дівчата заплітали волосся, в процесі молячись святому. Вони просили такі ж товсті золоті довгі коси, як ті, які в'яжуться з цибулин. Вважалося, преподобний Лука спеціально насилав гіркий плач, щоб дівчатам проплакатися над цибулею перед вступом у доросле життя.
Вважалося, що для зміцнення здоров'я і щоб відвести хвороби з початком осінніх холодів, 20 вересня обов'язково потрібно скуштувати цибулину. Особливим делікатесом були фаршировані м'ясом цибулини. Рецепт був простий. Цибулини обварювали в окропі, виймали серцевину, заповнювали її яловичиною або куркою. Потім запікали в печі, відварювали в бульйоні. Крім фаршированої цибулі на святкових столах красувалися цибульні супи, випічка, оладки, млинці.
20 вересня не можна давати чи позичати гроші та хліб – до неприємностей. Дівчаткам не слід дарувати ляльок, інакше в заміжжі вони будуть безплідними. Не варто в цей день йти свататися, бо результат справи буде невдалим. Утримайтесь від далеких поїздок. Не сваріться з рідними людьми. Не варто довіряти людям, з якими нещодавно познайомилися.
Збереглися такі народні прикмети на цей день:
журавлі високо і повільно летять – до холодної та дощової осені;
якщо на хвойних деревах шишки низько ростуть, то скоро вдарять морози. Якщо вони ростуть високо, то зима буде пізньою;
якщо шишки закриваються і стають щільними, то наближається негода;
багато лушпиння на цибулі - зима буде морозною;
якщо ввечері останнім в будинок увійде чоловік, то вся сім'я цілий рік не буде хворіти.
Фото з відкритих джерел