22 квітня – Світла субота, святого мученика Євпсихія і преподобного мученика Вадима

today 22.04.2023 query_builder 10:21 remove_red_eye 44 bookmarks Новини

Святий Євпсихій народився в місті Кесарії Каппадокійській у знатній родині, розповідає unian.ua. Виховувався в християнських традиціях і одружився на християнці. Під час його шлюбного торжества язичники влаштували жертвопринесення богині Фортуні в її кесарійському храмі. Тому Євпсихій зібрав народ і зруйнував споруду, а потім роздав все своє майно і приготувався до покарання.

Імператор Юліан розлютився і покарав все місто: одних - стратив, інших - відправив на заслання і на військову службу, у церков забрав майно. Міста позбавили назви Кесарія (що означає "царствений") і статусу та зробили його простим селищем Маза, а жителів обклали важкою даниною. Святого Євпсихія змушували принести жертву ідолам, але він відмовився. Тоді святого катували і врешті-решт він загинув.

Незабаром під час походу на персів загинув і сам імператор. Тоді кесарійці побудували церкву над труною святого Євпсихія, а його мощі зцілювали віруючих.

Також 22 квітня вшановують преподобномученика Вадима

Преподобномученик Вадим жив у IV столітті у перському місті Віфлапаті. Неподалік він збудував монастир і був там ченцем.

За часів гоніння на християн Вадим потрапив під переслідування, його схопили і вимагали зрадити віру. Коли Вадим не погодився, його почали катувати, а після його стратив один із наближених імператора - князь Нірсан, який відмовився від Христа. Але згодом князь не зміг винести цього і сам помер.

22 квітня - Світла субота

Останній день Світлої седмиці (тижня) називають Світла субота. У цей день в храмах ділять святий артос - прісну випічку циліндричної форми, на якій зображують Хрест або Воскресіння Христове. За традицією хліб освячують на Великдень, а протягом Світлої седмиці він зберігається в церкві.

У Світлу суботу проходить чин роздроблення артоса і його роздають віруючим. Святиню зберігають вдома біля ікон протягом року, якщо хтось захворіє - дають шматочок.

Фото з відкритих джерел

87 запитів за 0,207