На Святвечір християни готують “багату кутю”. Її називають так через те, що до столу подається ще 11 пісних страв. Серед них обов’язково: риба, борщ, вареники з картоплею, квасоля, узвар. В Західній Україні часто готували вареники з найрізноманітнішими начинками: тушкованою капустою, картоплею і грибами, капустою і грибами, квасолею. Окремо ліпили також “солодкі вареники” з сиром або вишнями.
За традицією увечері 24 грудня вся родина повинна сісти за святковий стіл для споживання Вігілійної вечері. Вона починається з читання молитви і уривків з Євангелія від Луки. Потім всі члени сім’ї діляться “облатками”: шматочки прісного тіста. Співають колядки. Після вечері вся родина йде до церкви.
Основною обрядовою їжею вважалася кутя. З нею було пов’язано чимало традицій. Наприклад, після приготування страви, дивилися на зерна: якщо вони піднялися вище горщика – в родині буде щастя, а якщо опустилися – на лиху годину.
На Закарпатті традиційно пекли ще й різдвяний хліб, який називався “карачун”. Він вважався символом достатку, а тому готувати його потрібно було в рукавицях. Адже "гола рука — це бідність”.
Зі Святвечором пов’язано чимало повір’їв. Наприклад, намагалися приготувати нові солом’яні устілки у взуття. Їх потрібно було носити до Василя, потім перевернути на другий бік і носити до Водохреща.
Цього дня віряни молилися святим за здоров'я та благополуччя. Часто здійснювали різні обряди, які допомагали захиститися від нечистої сили. Наприклад, ховали в коморі віники, а діставали їх лише вранці наступного дня, тричі наклавши на них хресне знамення.
24 грудня християни східного обряду все ще строго дотримуються Різдвяного посту і до 6 січня не їдять м’ясо, яйця.
Цього дня намагайтеся не зустрічатися з тими людьми, які вам не подобаються.
Жінкам заборонялося шити, вишивати, прясти і взагалі важко працювати.
24 грудня дівчатам не дозволяли мити та розчісувати волосся.
Не веселіться і не співайте пісень, адже все ще триває піст.
Серед наших предків існувало повір'я, що цього дня краще нікуди не виходити з дому. Тому зазвичай раніше лягали спати, щоб злі сили не мучили.
Збереглися такі народні прикмети на цей день:
по бокам сонця є відблиски - чекайте морозів;
навколо сонця 24 грудня кола – буде багатий врожай;
сонячні промені “дивляться” вгору – скоро похолодає, а якщо вниз – буде заметіль;
на небі пливуть сині хмари, значить скоро почнеться дощ;
якщо 24 грудня вдень тепло, а вночі заморозок, то квітень буде погожим;
якщо на землі лежить сніг, то літом буде холодно;
зоряна і ясна ніч – до вранішнього морозу;
якщо 24 грудня опівдні з-за хмар виглянуло сонце, літо буде спекотним, а якщо похмуро – дощовим;
скільки цього дня снігу — стільки трави буде у травні;
голосно кричать сороки — на холоднечу;
в дуплі білки туляться — будуть сильні морози;
ворони не можуть знайти собі місця, кружляють — до бурі.
Сьогодні, 24 грудня, на Київщині хмарно, вранці можливий дрібний дощ. Температура повітря становитиме +4 градуси вдень та +2 вночі.
Фото з відкритих джерел