24 серпня — день пам’яті мученика архідиякона Євпла, преподобних Феодора і Василя Печерських

today 24.08.2022 query_builder 06:31 remove_red_eye 39 bookmarks Новини

Мученик архідиякон Євпл постраждав 304 року за імператорів Діоклітіана (284-305) і Максиміана (284-305). Він служив у сицилійському місті Катані. Завжди носив з собою Євангеліє, безстрашно проповідував язичникам про Христа.

Одного разу, коли Євпл читав і пояснював Євангеліє народу, його схопили і представили правителю міста Калвісіану. Святий Євпл визнав себе християнином і викрив ідольське нечестя. За це його піддали мукам. Пораненого святого кинули до темниці, де він пробув у молитві 7 днів, розповідає ТСН.ua.

Господь вивів у темниці мученику джерело води для втамування спраги.

Поставши вдруге у суді, укріплений і радісний, він знову сповідував віру в Христа і викрив мучителя за пролиття крові невинних християн. Суддя велів відірвати святому вуха і відрубати голову. Коли святого повели на страту, йому на шию повісили Євангеліє. Попросивши час на молитву, архідиякон став знову читати і роз'яснювати народу Євангеліє. Багато з язичників увірували в Христа. Воїни взяли архідиякона і усікли мечем.

Також 24 серпня - день пам'яті преподобних Феодора і Василя Печерських, інформує УНІАН.

Феодор був багатою людиною і перед тим, як вступити в монастир, роздав все своє майно. Диявол спокусив його і чоловік став шкодувати про скоєне. Один з братії - Василь - сказав, що може відшкодувати Феодору вартість його майна, тільки нехай той не шкодує. Феодор розкаявся у своєму гріху, подякував Василю і вони стали друзями.

Через час диявол знову спокусив Феодора, з'явившись до нього в образі Василя. Він пропонував попросити у Бога грошей і вказав на місце, де приховано срібло. Феодор спокусився, але незабаром Василь повернувся в обитель і друзі поклали срібло назад.

Князь Мстислав, син Святополка, дізнався про це і вимагав від святих, щоб вони розкрили місце, де ховають скарби. Мучив їх, навіть пустив стрілу в Феодора. Той дістав її, кинув князю і сказав, що сам незабаром помре. Тієї ж ночі обидва ченці померли.

Здавна у цей день стригли овець. З цієї вовни робили валянки та інші речі. Православні віруючі у цю дату можуть помолитися святим мученикам про здоров'я та допомогу у справах.

Наші предки вірили, що в цей день не можна гуляти після заходу сонця, особливо, на самоті. Також заборонено пити алкоголь. Вважається, що в цей день приходить дух і лякає п'яниць. 24 серпня не варто лінуватися і думати про свої страхи. Не можна на Євпла нити і скаржитися на життя і долю. Не можна ходити на риболовлю до водойм, оскільки потопельники можуть затягти у воду.

Збереглися такі народні прикмети на 24 серпня:

дощ ллє під час сходу сонця - до поганої погоди на кілька днів;

туман над водоймами - чекайте погожих деньків;

якщо до цього дув вітер, а 24 числа припинився, значить скоро настане хороша погода;

якщо день Євпла випадає на молодий місяць, цього часу стоїть ясна погода - у вересні дощів буде дуже мало;

якщо зірки сильно мерехтять на світанку - через 2-3 дні буде дощ;

багато горіхів, а мало грибів - до холодної і сніжної зими;

погода без вітру - до тепла;

якщо сонце яскраво світить - у вересні практично не буде дощів.

Фото з відкритих джерел

92 запитів за 0,185