24 травня – святого Мокія Амфіпольського, святих рівноапостольних Кирила і Мефодія

today 24.05.2023 query_builder 07:12 remove_red_eye 58 bookmarks Новини

Мокій жив у III столітті й був пресвітером в Амфіполі (Македонія), пише unian.ua.

То були часи правління імператора Діоклетіана і гонінь на християн. Мокій намагався переконати язичників прийняти хрещення. За це його привели на суд до правителя та засудили до тортур. Але після всіх катувань святий залишився цілий і неушкоджений. Більше того, на його захист встав народ і правитель міста, побоюючись бунту, відправив Мокія до Візантії, де його стратили.

Коли до влади прийшов імператор Костянтин, він звів на честь святого храм, куди перенесли його мощі.

24 травня - день пам'яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія.

Кирило і Мефодій народилися у візантійському місті Фессалоніки (нині Салоніки) у знатній родині. Їх батько був воєначальником, Мефодій також планував зробити кар'єру військового, але потім став ченцем. Кирило навчався у Льва Математика і майбутнього патріарха Фотія в Константинополі і був викладачем філософії.

У 862 році в Константинополь приїхали посланці Ростислава з Великої Моравії і попросили надіслати їм вчителів-проповідників. Туди відправили Кирила і Мефодія. Саме там Кирило склав слов'янську абетку, а допомагали йому в цьому Мефодій, Климент, Наум, Сава, Горазд і Ангеляр. На слов'янську мову Кирило переклав Євангеліє і Псалтир. У літописах згадується, що перші слова слов'янською мовою були апостола Іоанна: "Спочатку бе (було) Слово, і Слово бе до Бога, і Бог бе Слово". Вважається, що з'явилася слов'янська писемність в 863 році.

87 запитів за 0,222