24 вересня – день пам’яті святої Феодори Олександрійської

today 24.09.2022 query_builder 09:22 remove_red_eye 88 bookmarks Новини

Феодора жила в V столітті, була заміжньою жінкою. Одного разу полюбив її якийсь багач і намагався схилити до зради. Християнка чинила опір спокусі, але в один момент здалася, розповідає УНІАН.

Цей факт мучив її, вона не могла дивитися в очі ні чоловікові, ні знайомим. Пішла до ігумені і запитала, чи пробачить Бог її за такий гріх. Ігуменя порадила каятися. Тоді Феодора обстригла волосся, одягла чоловічу сукню і, приховуючи, що вона жінка, пішла в чоловічий монастир. Вісім років провела там в чернечих подвигах.

В один із днів зупинилася Феодора в будинку молодої дівчини, коли подорожувала у справах монастиря. Господиня спокусилася зовнішністю ченця і хотіла схилити його до гріха, але Феодора відмовилася. Ображена, дівчина розповіла всім про те, що чернець її збезчестив, а потім незаконно народила дитя. Феодору вигнали з монастиря, а вона, не бажаючи відкрити свою таємницю, взяла дитину і оселилася в курені.

Після довгих місяців страждань Феодора повернулася в монастир, провела там ще два роки і померла. Тоді всі дізналися, що насправді вона була жінкою і покаялися у своїх гріхах проти неї. Чоловік Феодори після її смерті залишив мир і прийняв постриг.

У північних регіонах в цей час буває вже досить холодно, тому в народі говорили: «Федорини вечірки – третя зустріч осені». У південних же регіонах помічали: «На Федору літо закінчується, а осінь починається».

Однак бабине літо не завжди дотягувало до цього дня. Іноді і до його приходу вже стояла холодна і сира погода.

У році дві Федори – осіння (24 вересня) і зимова (12 січня), одна – з брудом, інша – з морозом.

До дня преподобної Феодори всі роботи в городі і полі повинні бути завершені. Святу Федору вважали покровителькою озимих хлібів, тому в день її пам’яті ходили дивитися озимі сходи.

У цей день влаштовувалися «капустяні вечірки» – до однієї з господинь додому приходили гості. Вони разом готували різноманітні страви із капусти.

Також наші предки в цей день варили пиво і пригощали їм знайомих - вірили, що такий ритуал приверне благополуччя.

Щоб шлюб був щасливим, молодій сім’ї в цей день потрібно з’їсти страву з капусти.

Щоб в майбутньому вас супроводжував успіх, в цей день потрібно одягнути одяг золотого кольору.

У цей день категорично заборонено піднімати чужі речі з перехресть, фарбувати губи і мити голову. Вважається, що порушення цих заборон призведе до нещастя і хвороб. Також небажано вести порожні розмови - церква прирівнює їх до гріха.

Брехати 24 вересня не можна, тому що обман все одно розкриється.

Збереглися такі народні прикмети на цей день:

зібрати ягоди калини сьогодні - залучити удачу;

ворони звили гніздо недалеко від будинку - чекай біди;

сонце світить, але не гріє - зима буде холодною;

сильні сходи озимих – до доброго врожаю;

бджоли літають – до пізньої зими.

Якщо людина народилася 24 вересня, то її талісманом є олівін і аквамарин.

Фото з відкритих джерел

92 запитів за 0,163