28 грудня в церковному календарі – день пам’яті преподобного Павла Латрійського. Він був візантійським монахом, який народився в місті Єлен.
Він рано залишився без батька, який загинув в морському бою з арабами. А тому Павло і його брат Петро отримували виховання в монастирі святого Стефана в Фригії. Коли померла мати преподобного, він став пастухом. Потім вирішив податися до монастиря Карія, що на горі Латр (поруч з Мілетом). Сьогодні це територія Туреччини (хребет Бешпармак). Там він вів аскетичне життя.
Павло кожного дня не лише молився Богу, але й умертвляв свою плоть і ніколи не лягав спати на постіль або хоча б рогожку. Він міг лише задрімати біля дерева або й зовсім не спати довгий час. Також преподобний часто ходив навколо монастиря з камінням, що було підвішене у нього за спиною.
Павло хотів повністю віддати себе Господу, а тому дав обітницю безмовності. Тоді він і поселився в гірській ущелині. Їжу для нього приносив пастух, який одного разу випадково побачив печеру. За всі ці старання Бог наділив Павла даром передбачення майбутнього і чудотворення. Двічі преподобний їздив на острів Самос. Там він побудував три монастирі.
Також 28 грудня - день пам'яті святителя Стефана.
Стефан походив з благочестивої сім'ї, вів доброчесний спосіб життя, жив у Каппадокії. В юнацтві служив у патріарха Германа, а потім пішов у монастир, ще пізніше - в пустелю. Після смерті Сурозького єпископа Патріарх призначив на це місце Стефана, під час його правління в місті не залишилося жодного язичника.
Коли до влади прийшов Лев Ісавр, почалися гоніння на православних, від цього постраждав і Стефан. Його довго мучили, ув'язнили в темницю. Коли Лев Ісавр помер, його син звільнив Стефана і дозволив йому правити далі. Помер преподобний мирно в VIII столітті.
Православна церква 28 грудня вшановує пам’ять святого Трифона Печенізького, який жив в XVI столітті на території Кольського півострова. В миру носив ім’я Митрофан і народився в родині священика на території Новгородської землі.
Переказ свідчить, що одного разу Трифон почув голос, який наказав йому слідувати на Північ. Так Трифон і потрапив на Кольський півострів, де став жити біля річки Печенга, проповідуючи Євангеліє саамів. Там же він побудував храм і заснував монастир на честь Святої Трійці.
У цій же обителі Митрофан згодом прийняв постриг, отримавши ім’я Трифон, а також був посвячений в ієромонахи. Через деякий час Трифон стає ігуменом монастиря.