3 грудня – День пам’яті святителя Прокла, архієпископа Константинопольського

today 03.12.2022 query_builder 09:54 remove_red_eye 72 bookmarks Новини

Православна церква 3 грудня відзначає день пам'яті святого Прокла, архієпископа Константинопольського.

Згадки про походження і юні роки святого відсутні, відомо, що був він учнем і довіреною особою при архієпископі Царгородському Іоанні Златоустові. Ще в пору учнівства Проклу було святе явище, пов'язане з діяльністю його вчителя. Златоуст, що відзначався своєю праведністю, наставляв усіх бажаючих, розповідає tsn.ua.

В обов'язки Прокла входило зустрічати і проводжати відвідувачів до святого отця. Один знатний вельможа побоювався відвідувати Златоуста вдень, а тому домовився про нічний візит. Але, коли Прокл прийшов до Іоанна повідомити про відвідувача, виявилось, що святий архієпископ був не один. Поруч із Златоустом стояв незнайомий величний чоловік і пошепки диктував важливі речі. Учень не наважився перервати роботу вчителя і запропонував вельможі почекати, коли Іоанн залишиться один. Але таємничий відвідувач не виходив до самого ранку, і вихід його залишився непоміченим. Нещасний вельможа ще дві ночі намагався потрапити на бесіду з архієпископом, але кожен раз йому доводилося чекати до ранку виходу таємничого гостя. І кожен раз було неможливо пояснити, звідки з'являється і зникає ця людина.

Незабаром святий Іоанн сам поцікавився, де вельможа, який просив аудієнції трьома ночами раніше. Вислухавши всю історію про невідомого чоловіка, який диктував ночами Златоусту довгі промови, архієпископ був здивований, адже ночами він трудився і писав свої богословські праці один. Коли Прокл оглянув кімнату, він побачив ікону із зображенням святого апостола Павла і зрозумів, ким був невідомий гість архієпископа.

Так Іоанн через бачення свого учня усвідомив божественну природу написаних ним текстів. Через кілька років після смерті Златоуста майбутній святий Прокл вже сам займав сан архієпископа Константинопольського. Він був праведним священиком, шанованим своєю паствою. Одним з його перших діянь було перенесення святих мощів Іоанна Златоуста в Царгород.

Випало на роки його служіння і страшне випробування у вигляді землетрусу жахливої сили, який руйнував будинки і забирав життя. Коли перелякані жителі Константинополя разом з імператорським подружжям і Проклом старанно молилися в соборі, одна дитина чудесним чином піднялася в повітря на недосяжну висоту. Після падіння хлопчик розповів, як почув співи ангельського хору: "Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний". Слова Трисвятого співу були підхоплені всіма присутніми з додаванням "Помилуй нас!" і незабаром трясіння землі закінчилося.

На згадку про чудесне спасіння Трисвятий спів ввели в церковне вживання і закріпили на соборі 451 року. Архієпископ Прокл здійснив чимало богоугодних справ, спрямовуючи свою діяльність на знедолених і нужденних. За благі діяння він представлений до лику Святих після кончини в похилому віці.

87 запитів за 0,199