Сьогодні, 3 лютого, в православному календарі — день пам’яті преподобного Максима Сповідника. Жив він у VII столітті. Завдяки гарній освіті отримав посаду радника у імператора Іраклія. Саме тоді з'являється монофелітська єресь. Згідно з цим вченням, у Ісуса Христа не дві волі, а одна.
Залишив тоді Максим службу, прийняв постриг і став ченцем. Там практично весь свій час присвячував боротьбі з єретиками. Якось відправився преподобний до Риму, де переконав папу Мартіна не приймати нове вчення і зібрати про нього собор. Імператори вирішили, що це нахабство і обох зіслали в Херсонес. Папа там і помер.
Максим вижив, але довго страждав. Його примушували прийняти позицію єретиків, однак кожного разу він відмовлявся. Тоді кати відрубали йому язик і праву руку, щоб він не міг ані сказати, ані написати нічого, відправили до в'язниці, де Максим помер через три роки ув'язнення.
Також 3 лютого — день пам'яті преподобного Максима Грека. Він жив у XV-XVI століттях. Народився в Албанії та отримав там непогану освіту. Любив подорожувати, знав кілька мов. У дорослому віці став ченцем у Ватопедській обителі, особливо захоплювався вивченням старовинних рукописів. Перекладав Святе Письмо на слов'янську мову. А також працював над духовною освітою в Русі.
Якось посадили преподобного до в'язниці, бо знайшли перекладені ним книги, в яких були помилки. Справа в тому, що для Максима Грека слов'янська мова не була рідною. Але правитель сказав, що він навмисне зганьбив книжки.
Лише через шість років преподобного звільнили з в'язниці.
Фото з відкритих джерел