5 січня: традиції, заборони, народні прикмети

today 05.01.2023 query_builder 08:37 remove_red_eye 58 bookmarks Новини

За релігійним календарем 5 січня - Федулів день. Дата має свої особливі традиції та повір’я. Вірили, що сьогодні можна гадати про погоду на майбутнє, а також захистити душу і тіло від підступів нечистого.

У старовину цього дня велику увагу приділяли домашнім тваринам - худобі та птиці. Добрий господар виявляв щодо них особливу турботу — давав багато корму, наводив лад у хліві та пташнику.

Цього дня пекли печиво у формі овечок, корівок та птахів. Це робилося для того, щоб залучити добрих духів та вигнати злих. А щоб нечиста сила не залишила на випічці сліду, її одразу ж загортали у рушник. Так само чинили і з пісними коржиками, які також було заведено готувати у Федулів день. Щоправда, на відміну від печива, коржики не подавали до столу — їх несли в хлів, де частинами згодовували тваринам. Домашній птиці як частування діставалося добірне зерно.

По кутах в стійлах розвішували чортополох - вважалося, що він вбереже худобу від вимирання і хвороб.

Згідно з народними повір'ями, в цей день краще не користуватися гострими предметами - є ризик порізатися або вколотися. Вважалося, що якщо в цей день поранитися, то весь рік у хворобах проведеш. Навіть в наші дні багато людей переносять хірургічні операції на іншу дату, побоюючись за своє здоров'я.

Не можна на Федула поділ підшивати, інакше проживеш менше, ніж тобі відведено.

У цей день не можна нікого бити, інакше людина, яка когось ударить, серйозно захворіє.

Збереглися такі народні прикмети на цей день:

сильний вітер і сніг сьогодні - до холодів у липні;

кури в курнику неспокійні - до хуртовини;

кішки шукають тепле місце - незабаром чекати холодів;

Фото з відкритих джерел

91 запитів за 0,173